horovi.info

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Jo Nesbø - Policie

Tisk

Velmi mě zajímalo, jak Nesbo vybruslí z konce Přízraku (kde to vypadalo, že by mohlo jít klidně o poslední díl s Harry Holem), a musím mu dát kredit, že to udělal šelmovsky. Zatímco Přízrak byl takovej přímočařejší, komornější a psychologičtější (a upřímně - moc mě nebavil), v Policii to autor rozbalil na plný pecky. Mnozí mu vyčítají přehršel postav, zbytečnou brutalitu a příliš uhýbající děj, ale já byl ve svym živlu a četl a četl. Samozřejmě člověk nesmí řešit detaily a příliš se zamýšlet nad uvěřitelností příběhu (a celé série)... ostatně v tomto ohledu se Nesbo dostává do složité situace, kdy se snaží udržet reálie a postavy, přičemž ve skutečnosti by se Harry těžko mohl dostávat neustále a opakovaně do takovejch průserů, nehledě na to, že už by musely všechny hlavní postavy být dávno v blázinci. Další problém je, že s určením vraha to začíná být příliš jednoduché - vyloučíte pár postav, které to být nemohou (Rachel, Beata, atp.), pak vyloučíte postavy, na které to okatě vypadá (Truls Berntsen, Silje, ...), a pak vám tam zbyde minimum vhodných adeptů, kteří se vyskytují dostatečně často a snaží se působit nenápadně a neutrálně. Mně tam celkem brzo zbyl jenom jeden. Ale vymyšlený to ten Nesbo má skvěle a zapadá to, takže všechna čest. Jen ty překlepy v kindl verzi mě vytáčely.

 

Jo Nesbø - Přízrak

Tisk

Cituji z wikipedie: "Harry Hole se opět vrací z Hong Kongu, aby se podíval na vraždu zjevně spáchanou jeho nevlastním synem Olegem, jeho vyšetřování ho vtáhne do Osloské drogové scény." Po Haně jsem potřeboval nějakou oddechovku, tak jsem sáhnul po osvědčeném Nesbovi. Harry už sice není ofiko policista, ale stále je to ten nejlepší vyšetřovatel, který všechno vyřeší a všechny přežije. Nebo? Dobrý byly Gustovy (to je ten hlavní zavražděnej) kurzívou psaný úvahy těsně před smrtí - aspoň náznak originality v jinak klasickém schématu severských detektivek.  Kdybych neměl v kindlu další dva díly série, tak bych určitě víc prožíval konec knížky. Takhle jsem jen v očekávání, jak z toho Nesbo vybruslí.

A mám v tom čtenářskym deníku pěknej hokej. Dal bych krk za to, že Pentagram jsem četl (ovšem nic tu o něm nemám) a u Sněhuláka jsem těžce na vážkách. Zřejmě to byl dost zásadní díl a něco mi to říká... ale možná mě jen blbne ten film.

 

Mark Frost - Tajná historie Twin Peaks

Tisk

Po delším čase jsem obracel fyzické stránky namísto e-inku kindla. Je to nepraktické, ale svoje kouzlo to má. Baruška mě má přečtenýho, takže věděla, že s knížkou o Twin Peaks nemůže šlápnout vedle. Knížka má zajímavý formát (bichle jako kráva) a originální formu (knihu píše Archivář a v postranních sloupcích komentuje zvláštní agentka FBI Tamara Prestonová). Kdo nemá Twin Peaks nastudovaný, bude zážitkově ochuzen, protože se záhy ztratí v množství postav. Záhady městečka TP se vinou knížkou jako tenká červená linie, ale dozvíme se mnohem víc. Hrozně se mi líbilo, jak knížka šikovně propojuje fakta s fikcí. Zpočáktu mě to nutilo ověřovat si všechno na wikipedii a dost to sedělo. Kupříkladu kdo by tušil, že otec Woody Harrelsona byl zločinec a vrah. Z velké míry se knížka věnuje fenoménu UFO, až mě to ve třetí čtvrtině začínalo unavovat a ochaboval jsem v pozornosti. Naštěstí se děj záhy stočil zpět k TP, vraždě Laury Palmerové a snaze vše popsat (nikoliv vysvětlit). Suma sumárum jsem si pošmáknul a byl to skvělý prolog pro shlédnutí nové, třetí série Twin Peaks, která už se mi vyhřívá (díky náčelníkovi) na flešce.

 

Alena Mornštajnová - Hana

Tisk

Mám rád, když mě kniha přinutí hledat. Třetí román Aleny Mornštajnové mě donutil ověřit existenci tyfové epidemie ve Valašském Meziříčí (opravdu v roce 1954 v Meziříčí proběhla), a hned nato mě zajímalo, jestli je kniha autobiografická (částečně ano - autorky babička, matka tří dětí, nemoc prodělala). Temnou linkou románu je téma holokaustu a ač jde o beletrii, je popis útlaku Židů velmi věrohodný a bolestný. Mornštajnové se povedl mistrovský kousek a napsala knihu s tak těžkým tématem obdivuhodně lehce, ovšem s o to větší schopností zasáhnout. Jako povinnou četbu bych nařídil všem xenofobům a jako připomenutí zlé minulosti všem ostatním. Na databazeknih.cz i cbdb.cz má kniha 97%, což sedí.

 

Emil Hakl - Skutečná událost

Tisk

Nelíbily se mi Hovězí kostky a Skutečná událost pro mě byla ještě větším utrpením. Až se divím, že jsem to dolouskal do konce (krátký). Takže pro příště vím - od Hakla ruce pryč. Kniha získala v roce 2014 cenu Magnesia litera v kategorii původní česká próza... nepochopim. Děj to sice nějakej má, ale sledovat ho je dost namáhavý a únavný. Četnými vsuvkami o německé RAF sice autor (sám sobě) dokazuje, jak moc je sečtělej, ale mě tím nutil přeskakovat celé odstavce. Až dvě poslední kapitoly trochu odsejpaly, ale celkově dávám palec dolu a knížku hodnotím jako nudnej román pro intoše. Sory Hakl.

 


Strana 5 z 50

Galerie

Právě připojeni - hostů: 24