horovi.info

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Thomas Brussig - Hrdinové jako my

Tisk
Upřímně řečeno mě překvapuje, že jsem tuhle tlustou knihu dočetl do konce. Klaus Uhltzscht (by mě zajímalo, jestli takový příjmení opravdu může existovat) vypráví svůj životní příběh plného zmaru a nepochopení v období studené války. Despoticky ignorantský otec, chorobně přepečlivá matka, obrovské sexuální problémy vedoucí k perverznímu chování. Kritikou román označován za "vynikající satiru naší doby", pro mě to bylo jen nepříliš záživné německé čtení.
 

Faunův labyrint

Tisk

Dvanáctiletá Ofélie se ocitá mezi španělskými fašisty, jejichž sadistický kapitán je dívčiným novým otčímem. Dívka se jednoho dne seznámí s tajemným Faunem, který jí prozradí, že je princeznou ztracené pohádkové říše, kterou musí plněním různých úkolů zachránit. Skvělé prolínání reálného a fantasy světa, výborné efekty, drtivá hudba a zvukové efekty, násilné scény snad až příliš brutální. Film dávají shodou okolností zítra večer na Barrandově, tak si ho nenechte ujít!

Režie: Guillermo del Toro

 

Scott Frost - Paměti agenta FBI

Tisk

Podtitul knihy - Můj život, mé pásky. Dale Cooper dostal ve 14 letech svůj první magnetofon a od té doby si vede svůj deník formou nahrávek. Kniha je přepisem těchto nahrávek. Občas je to vtipný, párkrát příjemně mrazivý (a to tehdy, když si to člověk dá do souvislosti s Twin Peaksem). Zásadní informací pro mě byla identifikace tajemné Diany (Cooper jí často oslovuje i v seriálu), byť je otázkou, zda by se Lynchovi s Markem Forstem (což je bratr Scotta) líbilo, že je to "jen" Cooperova sekretářka. Knížka končí zahájením vyšetřování vraždy Laury Palmerové.

 

Vladislav Vančura - Markéta Lazarová

Tisk
Při zaplňování naší nové knihovny mi padla do rukou tahle klasika. Překvapila mě svojí útlostí, rozsahem je to novela, formou skoro povídka. Staročeština plná slov jako "zlovolník" a spojení jako "vsednul na kůň" mi kupodivu pranic nevadila, ba naopak shledal jsem ji býti roztomilou. Děj je moderní, Vančura se s tím takříkajíc nepáře. Stručně řečeno se řežou loupežníci mezi sebou, královský hejtman je chce pozabíjet všechny a nechybí ani love story mezi Lazarovic Markétou a synem zbojníka Kozlíka Mikolášem. Dopadne to špatně, žádnej americkej slaďák. Přečetl jsem za víkend, mohu doporučit.
 

Po starý pražský na Viklan

Tisk
Nepamatuju, že bychom se vydali na "velký" výlet takhle na podzim. Povedlo se to hlavně díky příznivému počasí a byl to vydařený zářez do cykloblogu. Kromě nepostradatelného Lukyho a natěšeného Šukyho se premiérově zúčastnil i můj záviděnihodný tchán Pepča. První fáze vyjížďky se nesla ve znamení nostalgického Lukášova vzpomínání na mládí, modrou oktávku a cestování po staré silnici Karlovy Vary - Praha. Takže jsme skrz naskrz prošněrovali centrum Varů a přes Andělku jsme po starý pražský dojeli až do Horních Tašovic. Cesta čítala i hrbolatou jízdu polem za golfovým hřištěm, asfalt holt taky není věčný a místy se nám ztrácel. Z Horních Tašovic vedla pěkná zapadlá asfaltečka do Dlouhé Lomnice, kde jsme se ve srubu občerstvili. Kuchař byl rovnej chlap a přišel nám do očí povědět, co všecko nám může připravit. Jeho nabídky zněly mým hladovým útrobám tak lákavě, že jsem si nechal připravit všechno o čem povídal dohromady. Směs z vepřovýho masa, slaniny, klobásy, fazolí, papriky, cibule a česneku, k tomu dva bramboráky s nivou... no ještě teď když to píšu mi žaludek dává připomenout, že to nebyl zrovna dobrý nápad, takhle se naprat.
Z Lomnice jsme se vydali hledat modrou stezku KČT, zpočátku pěkná šotolinovka se horšila a změnila se až v cestu kravincovým polem. Modrou jsme ale našli a nakonec jsme se po konzultaci s pocestnými vydrápali strání i na místní atrakci - viklan jménem Dominik. Zhotovili jsme hodnotné samospouště z mobilu, já v altánu zapomněl přilbu (naštěstí včas vzpomenutou) a pokračovali po modrý na silnici Bochov-Hlinky.
Přes Rybničnou jsme se otočili zpět směrem na Pilu a v zatáčce u kříže ještě odbočili zpátky na modrou, páč jsme chtěli okusit místní pramen. To se nám i podařilo, ač si zrovna na místě tankoval místní dědula zhruba 20 litrovej barel (což je při současně panujícím suchu a tedy malém průtoku pramínku otázka caa. dvou hodin). Následoval sjezd do Pily, výjezd na Kolovou, píchlá duše na mym kole (a tady se zaříkávám, že příští pláště budou aspoň 1.7, páč ty věčný defekty mě ničí), sjezd na panorámku a závěrečná plzeň v Hospůdce na Hůrkách. Rychlý sjezd do města a v stále větší zimě každý po vlastní ose domů.

TRASA: K.Vary - Hůrky - Andělská Hora - Žalmanov - Horní Tašovice - Dlouhá Lomnice - Viklan Dominik (na modré KČT) - Rybničná - Pila - Kolová - Hůrky - K.vary ... (57 km)

 


Strana 43 z 51

Galerie

Právě připojeni - hostů: 44