horovi.info

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Na samotu za tetou

Tisk

Po poctivé přípravě z předešlého dne jsme odhodlaně vyrazili na etapu, která měla býti královskou letošního pobytu v Oujezdě. Luky to plánoval na nějakých bratru 80 km a mělo to být takové brázdění vesniček v okolí nepomucké Zelené hory bez nějakého výrazného cíle.

Důležitou zastávkou byla samota v katastru města Kotouň, kde leta pobývá Lukášova teta, toho času čekající na operaci kyčle, přesto o koštěti čiperná, hovorná a soběstačná, to vše v těžko uvěřitelných 82 letech. Připravila nám znamenitá smažená vajíčka, což se ukázalo být klíčovou záležitostí, bo otevřenou hospodu, kde by navíc vařili, abys v kraji pohledal. Nakonec jsme byli šťastný za nehodivské pohostinství Pod Lipami, kde jsme konečně spláchli prach z cesty, následovaly Neurazy a Martinská hospoda, a pak už rychlý návrat domů, protože čas kvapil a únava narůstala. Za zmínku ještě stojí obec Myslív, kde se Lukáš těšil na hřbitůvek (objevený kdysi před 15 lety, za jeho spanilých jízd Nepomuckem), a kde sice hřbitov byl, ale nikoliv ten vysněný pidi s kostelíčkem.
Kilometrů jsme nakonec najeli "jen" 70, ale vzhledem k častým lesním a polním nábližkám jsme byli kola dostatečně nabažení, a jak se druhý den poránu ukázalo, také řádně uondáni.


TRASA: Újezd - Kbelnice - Letiny - Lázně Letiny - Svárkov - Ovčín - Žitín - Kokořov - Prádlo - Klášter - Dvorec - Mileč - Želvice - Bezděkovec - teta (Kotouň) - Chlumy - Nekvasovy - Kovčín (= Kozčín) - Milčice - Myslív - Nehodiv - Pohoří - Cikánka - Neurazy - Klikařov - Vojovice - Žinkovy - Radkovice - Luh - Horšice - Újezd ... (71 km)

 

Křížový vrch a Roupov

Tisk

Až ke konci dovolené se mi konečně podařilo vyrazit na vytoužený celodenní cyklovýlet. Vzhledem k prodělané angíně a hříšně nízkému objemu dosud najetých kilometrů se nedaly čekat nějake mimořadne vykony, ale o to víc si vážím takovýchto ojedinělých počinů.

On to vlastně ani celodenní výlet nebyl, vyráželi jsme s mým nejoblíběnějším cyklo společníkem Lukášem okolo půl třetí odpoledne. Málem to byla cesta nazdařbůh, ale těsně před výjezdem jsem na chalupě objevil novinový výstřižek s popisem cyklotrasy přes Křížový vrch. A tak jsme vyrazili směr Stod. Malebnost krajiny, vesniček a silniček okolo Přeštic jsem už tady zmiňoval, takže jenom potvrzuji, že je to pastva pro cyklisty ze strohých Sudet. Lužany nám nabídli bohužel nepřístupný zámek českého architekta a mecenáše Josefa Hlávky, Křížový vrch nás lehce zklamal zavřenou vyhlídkovou věží (je otevřená jen o víkendech) a v Merklíně jsme se posilnili utopencem a okusili dobřanské kvasnicové. Neplánovaně jsme se podívali i na zříceninu hradu Roupov, na kterém byl Luky o den dříve s Klusim, tudíž mě zkušeně provedl a podal poutavý komentář k zachovalé černé kuchyni s komínem (rovněž tam při zběsilé jízdě zahradou líznul smrček, až jsem málem smíchy spadnul z kola). Famozní tečkou za příjemným dnem byla jedenáctka v nezdické hospůdce, domů jsme lehce unaveni dorazili se západem slunce.


TRASA: Újezd - Horšice - Lužany - Skočice - Oplot - Přestavlky - Dolní Lažany - Lažany - Křížový vrch u Stodu (turistická známka č. No.936) - Maškrov - Líšina - Čelákovy - Zemětice - Merklín - Roupov - Hrad Roupov (turistická známka No.542) - Vřeskovice - Borovy - Nezdice - Zálesí - Horšice - Újezd ... (60 km)

 

Donnie Darko

Tisk
To se zas náčelník jednou vytáhl. Donnie Darko je skvělý film, o kterym jsem nikdy nic neslyšel, ač jde o kultovní scifi. Takže jsem si doplnil mezery za vydatného mrazení v zádech - tak jak to mám rád třeba u Lynche. Po filmu jsme se s Alem a Špáčou notnou chvíli snažili dospět k nějakému nejpravděpodobnějšímu vysvětlení, ale vyznejte se v tečných vesmírech, v obrovském zubatém králíkovi, časových posunech a bábě Smrti. Paráda...

Režie: Richard Kelly

 

Filip Topol - Karla Klenotníka cesta na Korsiku

Tisk
Zatímco předchozí knihu jsem četl rekordně dlouho, tuhle novelku jsem si otevřel u regálu a dočíst jsem ji zvládl ještě v knihovně (zatímco Baruška tam půl druhé hodiny naháněla řádícího Vikošáka). Topol je prostě Topol (myslím Filipa, Jáchym mě nevim proč nebaví, asi je už moc "uměleckej"), koho nebaví číst, tak ať si určitě poslechne jeho sólové album Střepy. Ten kluk zažil hodně a má zvláštní dar vyjádřit básnicky (ale přitom čtivě) temné myšlenky. Ukázka z knihy, myslím, hovoří za vše: "... Zneklidněně jsem si uvědomoval, že se brzy zjeví Plíživá. A to byl můj nejobludnější démon. Bude to znít jednoduše, vykreslím-li její moc jedinou větou: Pouhým dotekem dokázala všechno proměnit v marnost. ..."
 

Reflex - Bohatí ať platí

Tisk
Onehdá jsem v Reflexu narazil na zajímavý článek, který už je přístupný i online. Tak si ho přečtěte tady a zamyslete se.
 


Strana 44 z 50

Galerie

Právě připojeni - hostů: 25