horovi.info

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

C.D. Payne - Mládí v hajzlu 5 (Mladík pod pantoflem)

Tisk

Nick (nerad) a Sheeny (s nadšením) prchají do Paříže a já poprvé v sérii okusil pocity nudy a stereotypu. Příjemným osvěžením byly české postavy (myslím, že Payne chtěl nějak odměnit překladatelku Váňovou za její geniální služby) a kladně hodnotím i samotný závěr, kdy autor odvážně opouští dosud striktní deníkovou chronologii a celou ságu poměrně razantně a stručně uzavírá (a je to možná to nejrealističtější, co Nicka/Francoise/Carlottu/Ricka/paní Fulkeovou v životě potkalo). Jinak se ztotožňuju s recenzemi na webu - stále dobré, ale výrazně slabší než díly 1 až 4. Přibývá postav, příliš zamotané, méně úderné, zkrátka už je to dlouhý a furt dokola. Díly 6, 7 a 8 tedy prozatím vypouštím, třeba někdy...

 

C.D. Payne - Mládí v hajzlu 4 (Mladík v chomoutu)

Tisk

Pořád čekám, kdy mě to přestane bavit, ale Payne má talent na udržení napětí a né a né sklouznout do stereotypu. Nick (resp. Francois, Carlotta, Rick) je opravdu podnikavý a neohrožený mladý muž. Co ten už zažil. Jeho psychopatické vrhání se střemhlav do průserů je k neuvěření, ale nezbývá, než mu držet palce. A vše kvůli jeho vyvolené Sheeny, což je ostatně jediná jistota a nosné téma, které zůstává od prvního dílu. Bavil jsem se opět převelice a už polykám pátej díl.

 

C.D. Payne - Mládí v hajzlu 1 (Mladík v odboji)

Tisk

Tahle knížka musela bejt kultovní, už dyž sem nasával moudra na vejšce (matně si vzpomínám na vychechtané komentáře k OLE). Pravdou je, že číst tuhle srandu v pubertě, tak by to byl asi daleko intenzivnější zážitek. Ale i ve svym požehnanym věku sem se královsky bavil. Čtrnáctiletý Nick Twisp (a hlavně Francois Dillinger) je týpek k pohledání, s velkým literárním talentem (knížka je Nickův deník) a obdivuhodným rozhledem (sem se přiučil spoustě nových slov - třeba takovej limerik -  a-a-b-b-a, víme?). Co je třeba vyzdvihnout více než kdy jindy, je překlad Tamary Váňové. To je radost číst takovou hru se slovy, ani nemusí bejt ten děj dvakrát vtipnej (jako že ale je). Má to další 4 díly, takže se těšim.

 

C.D. Payne - Mládí v hajzlu 2 (Mladík v okovech) a 3 (Mladík v exilu)

Tisk

Nick mě v jedničce zaujal natolik, že jsem hbitě sjel dvojku a trojku. Pořád sranda, zase jsem se smál i nahlas. Ve druhym díle se Nick po velkém požáru v Berkeley uchyluje k otci do Ukiahu. Na místní střední toužil trávit čas se Sheeny, ale ta mu frnkla do Santa Cruz na francouzskou internátní školu. To mladý Twisp (resp. Francois) nemůže nechat jen tak a rozjíždí promyšlenou konspirační akci (jejímž vedlejším efektem je přirozně jeden průser za druhým), díky které vrací na konci druhého dílu Sheeny domů. Ovšem Nick v tu dobu prchá z města, protože po něm jde krom četných policejních sborů už i FBI.
Obával jsem se, že v trojce už to bude trochu odrhovačka, ale Payne přichází s dalším vtipným (co na tom, že dost nereálnym) momentem. Nick se vrací do Ukiahu jako Carlotta Ulanská a roztáčí další kolotoč manipulací s životy ostatních spolužáků i jejich rodičů. Mimo jiné se mu podaří konečně získat Sheeny a poprvé v sérii (původně byla trojka posledním zamýšleným dílem) končí děj knihy optimisticky. Jen mi v třetím dílu hrozně chyběl Levák.

 

Klínovec z Klášterce

Tisk

Léto to má spočítaný, takže byl nejvyšší čas splnit každoroční povinnost a vydrápat se na nejvyšší bod Krušných hor. Ač jsem lákal (pravda, spíše formálně) Aldu se Špáčou, znovu jsem musel vyrazit sólo. A začínám tomu přicházet na chuť, celý den jsem si nadmíru užil. Klínovec jsem netradičně zdolal prvovýstupem z Klášterce přes Kláštereckou Jeseň. Startoval jsem v 10:00, prvních 50 km rovina na rozjetí, k pívu a polívce v Peřeji jsem usedal v 11:55. Pak už bylo na programu jediný, zato vydatný stoupání až na vrchol. Zvolenou trasu musím pochválit - prázdná silnice, dobrej asfalt, příjemnej sklon (né ten šílenej krpál z Úbočí do Slavkáče v minulé etapě), po cestě sfingy... parádička - teda jen do Měděnce, po tý hlavní je to pak už vopruz. Na Klínovci jsem byl před třetí, sjel jsem do Radničního sklípku na oběd (šílená nálož jater na grilu), a pak už si užíval zkopec (až na ten hnusnej výjezd z Blatný směr Hamry) až domů. Trasu jsem ještě uměle prodlužoval přes Chodov a Loket, aby z toho kápla pořádná cifra. Povedlo se, 130 už letos těžko překonám.

TRASA (130 km)

Fotografie v plné velikosti

 


Strana 7 z 50

Galerie

Právě připojeni - hostů: 15