horovi.info

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Kola 2017 - Kocourov

Tisk

ÚVOD

Dvacátá zastávka pro naše letní cyklotoulky si žádala pečlivou volbu, která by důstojným způsobem zdůraznila stopu české horské cyklistiky, jíž již dvě desetiletí úspěšně reprezentujeme. Otisk našich duší proto bude letos brázdit krajem plným ducha národních tradic, jejichž nejznámějším představitelem je pověstný praotec všech bájkerů Přemysl Horáč ze Stadic. Naše stáj, jejíž stádo se od loňska rozrostlo o další povedený kousek z náčelníkovy krve, tak bude v příštím týdnu křižovat Českým středohořím a z tábora v Kocourově pod Milešovkou podnikat odvážné výpravy na jeho četné vrcholy.

Celý článek...
 

Stovečka Slavkáčem

Tisk

Už jsem se bál, že letos se ta stovka nepodaří. Musel jsem zlomit hůl nad věčně nerozhodným a na počasí čekajícím Lukášem (svým alibistickým přístupem mě sice nepřekvapil, ale naštval) a chca nechca vyrazil sám. Je to vopruz a značně smutný ježdění s jedinou zásadní výhodou. Člověk si jede svoje tempo a nemusí čekat pod kopcem na opatrnější sjezdaře. Trasu jsem chtěl volit po rovině kvůli teplu, ale nakonec mi z toho vyšlo převýšení 2222 metrů! Docela masakr, zejména krpál z Úbočí byl výživnej (viz. graf). Do Slavkovského lesa jsem se zanořil stoupáním Březová-Kamenice, vyjel jsem z něj v Tuřanech a znovu do něj vnikl v Milíkově. Vzhledem k vertikální členitosti jsem byl s výsledným časem více než spokojenen - vyrážel jsem 10:15 a zpět doma byl 16:15 (takovej půldeňáček ;-). A to jsem stihl rychlý oběd v Kostelce a kofolu v Krásně. Po jízdě jsem pak ještě musel napnout síly, páč od šesti nás (Baruška a Matějkáči) čekala úniková hra z protiatomového krytu.

TRASA (105 km)

Fotografie v plné velikosti

 

Zřícenina loveckého zámečku Mořičov

Tisk

Výjimečně zařazuju do blogu i včerejší odpolední sólo vyjížďku. Jednak jsem najel pade, což je pro letošek slušné číslo, ale hlavně jsem objevil docela zajímavou zříceninku v blízkém okolí. Rovinu podél Ohře jsem si zpestřil výjezdem na Linhart a výjezdem na střelnici. Nudnou cestu podél řeky mi znepříjemňovala hejna mušek a do kopce z Velichova směr Ostrov mi ujel obtloustlej páprda na elektrole. Pak už přišly zastávky na focení - nejprve vyhlídka z opraveného vodojemu (jedna strana Krušky, druhá Doupov), a pak vrchol dne - zřícenina loveckého zámečku ve tvaru nepravidelného jedenáctiúhelníku.
Od těch ruin jsem si trošku zanadával, neb cesta byla po deštích značně rozbahněná až nesjízdná. Z Ostrova pak už po starý přes Hájek rychle domů. Ještě jsem se trochu proplejtal po Varech, abych tu padesátku dal a po půl sedmý jsem byl doma.

TRASA (52 km)

Fotografie v plné velikosti

 

Jiří Kulhánek - Vládci strachu

Tisk

Tak jsem si pro závěr prázdnin naordinoval ryzí oddechovku. O Kulhánkovi téměř všichni recenzenti tvrdí, že píše brak, ale jedním dechem dodávají, že je to skvělé čtivo. Je to tak. Noční klub i Vzpomínku na věčnost sice hodnotím lépe (dneska jsem zjistil, že Vládci strachu jsou autorovou prvotinou, což je pochopitelně znát), ale bavil jsem se opět velmi dobře. Knize dominují tradiční krvavé masakry, drsný humor, má přímočarý a velmi odhadnutelný děj. Oceňuji, že když už to autor s tou pohádkovostí přehání (najednou, jaká náhodička - Richarda zachrání ze spárů Lovců Klára s lesníkem Votočkem), má posléze alepsoň snahu vysvětlit, jak je to možný a jak k tomu došlo (Votoček je starý legionář a má doma vysílačku). Hlavní postavou je švédský šlechtic Richard Adolf Ericksson coby lovený upír, dále stojí zas zmínku bezdomovkyně Klára, malý Pumlíč, můj velký oblíbenec - polský doktor Leszek Wlodowski a samozřejmě hlavní záporák Azzopard. Děj se z velké části odehrává v Česku a většina postav konce knihy přirozeně nedožije. A myšlenka dne je úplně na konci, cituji:

AUTORSKÁ POZNÁMKA:

Ptali se mne lidé, proč se tato kniha jmenuje Vládci strachu, a kdo že to ti Vládci vlastně jsou. Upíři? Alchymisté? Lovci? A protože ten název není z mé hlavy, poprosil jsem o vysvětlení toho nejpovolanějšího:

Někteří v ostatních rádi budí strach – to jsou hlupáci. Jiní se přes svůj strach nikdy nedokáží přenést – to jsou zbabělci. Všichni ostatní, kteří v sobě (alespoň občas) dokáží hlupáka i zbabělce potlačit, jsou Vládci strachu. Tato vláda se ale vždy týká jenom nás samotných.

R. A. Ericksson

 

 

Oparenským údolím na Oltářík

Tisk

Náš čtvrteční celodeňák skončil po pár kilometrech. Na Košťálově začalo vydatně pršet, tak jsme cyklistiku zabalili. Chuť jsme si spravili hned o den později, kdy jsme si po pěším výšlapu na Ostrý prosadili půldeňák v sedlech bicyklů. Vyráželi jsme v jednu, znovu bez kolenáře Klusiho (aspoň měl Špáča na čem jet). V Oparenském údolí jsme poobědvali a ochutnali místní lehounkou černodolskou desítku (limonádka). Až na třicátý kilometr to byl zkopec nebo rovina, takže nás psychicky brzdila pouze Lukyho ošoupaná destička na předních brzdách (lajdák, už rok mu říkám, vyměň si ty desky!). Po cestě jsme obhlídli zříceninu mlýnu Windsor těsně u dálnice D8, dali Svijany v Dlažkovicích a hlavně se vydrápali do ostrého kopce do Děkovky a odtud ještě výše na zříceninu Oltáříku. Nádherné výhledy do kraje už nás ani nepřekvapily, v Českém středohoří je to normálka. Při velkolepém návratu na základnu nás radostně vítala celá banda, která nám vyšla v ústrety s čerstvě natočenými Kocoury. Mlask.

TRASA (51 km)

Fotografie v plné velikosti

 


Strana 8 z 50

Galerie

Právě připojeni - hostů: 13