horovi.info

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Corolla na odstřel

Email Tisk PDF

5.12. 2009 dostala corollka pěkně nařezáno. Osudným se jí stalo odbočování vlevo, při kterém jsem bohužel musel dát přednost protijedoucím vozidlům, a tak jsem zastavil. Blinkr blikal, všechna brzdová světla svítila (a že je má E11ka hodně výrazný), bohužel vodič focusu nás nevímjak přehlédl a docela solidně to do nás zezadu našil.

Poskočili jsme tak o dva metry, naštěstí, a to je na příběhu možná nejdůležitější, přečkala celá naše rodina náraz bez zdravotní újmy (až na lehký psychický otřes). On ten ford mohl jet kolem třiceti, ale stejně to byla šlupka. Hned na první pohled jsem viděl, že je s autíkem zle - zbořený zadní nárazník a hnuté páté dveře. Překvapivě zhruba stejně starý focus neměl na první pohled ani škráblý přední nárazník (možná je to tím, že já stál, zatímco on jel, anebo nás jen dobře trefil). V první chvíli jsem byl rozčarován nad našim tažným zařízením, od kterého jsem si sliboval zachycení nárazu právě v těchto případech. Vypadalo to totiž, že tažný tam bylo spíš na škodu - celý bylo zvedlý a zlomilo ty zadní dveře. Až při předávání opraveného auta (sice předbíhám, ale ano, příběh má šťastný konec) mi v servisu řekli, že tažný to auto zachránilo, protože kdyby ho nebylo, tak byly zbořený i zadní sloupky.

Shodou okolností byl viník nehody manžel tátovo spolužačky, což bylo určitě ku prospěchu věci, protože jsem se na všem v klidu domluvili, sepsali jsem protokol o nehodě a v dobrém se rozešli. To jsem ovšem ještě netušil, jaké starosti mě čekají. Vzhledem k bezchybným službám při předchozí nehodě (levej přední blatník) s kraslickým autoservisem Paleček, jsem se opět s důvěrou obrátil na pana Palečka. Minule mi z povinného ručení viníka vyměnili blatník a stříkli přední nárazník, tak jsem se těšil, jak při vší smůle alespoň přijdu k novému zadnímu nárazníku a dveřím. Jenže při předání vozu do servisu jsem se dozvěděl, že je rána hodně ošklivá, a že budem rádi, když auto "nespadne do totálky". Ono se to má totiž s povinným ručením zajímavě. Když máte deset let starý auto, tak se vám klidně může stát, že pokud likvidátor pojišťovny označí auto za totálně havarované, dostanete od pojišťovny po započítání všech koeficientů třeba patnáct tisíc. A nazdar! Docela mě to vyplašilo, a začaly nervy.

Od pojišťovny jsem nakonec dostal 27 tisíc, pričemž original nové zadní dveře (alternativy se bohužel na takto netypické auto nedělají) stojí bez daně 22 tisíc. Takže bylo jasné, že tudy cesta nevede. Možnosti řešení byly jen dvě - sehnat díly z vrakoviště (což je v případě tak málo rozšířeného modelu téměř utopie) nebo auto zkusit prodat třeba za třicet a koupit nový. Nakonec se ukázalo, že se štěstím byly obě cesty schůdné, v den, kdy můj zlatý tchán Pepča nakládal v Hradešíně na vrakovišti dveře i nárazník (celková suma 9 tisíc), tak se mi ozval potenciální kupec na v anonci zveřejněný inzerát. Kupce jsem odmítnul a těsně před vánoci odvezl do Kraslic oba náhradní díly.

Konec je optimistickej. V úterý jsem si byl znovuzrozeného žabáka vyzvednout. Palečci opět odvedli skvělou práci, byť jim prý dala řádně zabrat (řezání a svařování zkroucené zadní výztuhy) . Auta by prý byla škoda, údajně je jako nový. To víte - corolla generace E11 - nejúžasnější toyota všech dob. ;-)

PS. Akorát už nejsme Porsche Plzeň. :-)