horovi.info

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Knihy


Isaac Asimov - Druhá Nadace

Email Tisk PDF

Závěrečná kniha původní trilogie o Nadaci je taková akurátní, s dobře gradovaným dějem obou částí (Mezek pátrá, Nadace patrá) bez slabých pasáží a se slušným českým překladem. Překvapivě jsem i po letech udržel jako vždy šrapnelovitou pointu, neboli čtení poprvé bylo samozřejmě lepší. Ale necítil jsem výrazněji ošizen - ba naopak, mohl jsem si vychutnávat jemné náznaky autora, jak to celé je a kde vlastně leží ta zatrolená Druhá nadace a kdo je Prvním mluvčím. Oblíbená postava je samozřejmě farmářský "buran" Preem Palver, a tak to asi Asimov chtěl.

 

Isaac Asimov - Nadace a Říše

Email Tisk PDF

Docela mi trvalo, než jsem tuhle svou kdysi nejoblíbenější knihu přelouskal. I z toho je jasné, že už jsem zdaleka nebyl tak u vytržení, jako tehdy v mládí. První kapitola (Generál) - no, upřímně, tam už ani nevím, o co šlo. Brilantní říšský generál Bel Riose to každopádně dle psychohistorické nevyhnutelnosti proti Nadaci nakonec projel, to je jasný. Na druhou kapitolu (Mezek) jsem se obzvlášť těšil, protože její pointa mě při prvním čtení doslova uhranula. Bylo zajímavé sledovat Magnificovo, Baytino a Toranovo počínání se znalostí následného děje. Je to fakt skvěle napsané a vymyšlené, nenašel jsem ani po letech slabinu. Jen to všudypřítomné kouření coby delikatesní požitek to je zase síla a v dnešních souvislostech to tluče do očí. I Bayta s gustem bafá z doutníku, holt byla knížka vydaná v roce 1952.

 

Issac Asimov - Nadace

Email Tisk PDF

Nadací Asimov odstartoval celou sérii, původně vyšla časopisecky coby povídka na pokračování (takže autor s ní asi neměl žádné velké plány). Předchozí (dějově) dva díly série byly daleko obsáhlejší a dá se říct propracovanější. Kniha má pět kapitol a relativně rychle skáče časem kupředu. V první části (Psychohistorici) se ještě potkáme s Hari Seldonem (dějově se tato kapitola dokonce kryje s koncem "předchozí" knížky A zrodí se Nadace), druhá (Encyklopedisté) už se odehrává na Terminu a je řešena první krize, ve třetí (Starostové) legendární Salvor Hardin velmi mazaně a s využitím "atomového náboženství" řeší druhou krizi a umravňuje okolní čtyři království. Ve čtvrté (Kupci) i páté (Kupecká knížata) části zachraňuje Nadaci před krizemi obratný a neohrožený kupec Hober Mallow. Každopádně v téhle relativně útlé knize chybí pověstný Asimovův dějový zvrat a přiznám se, že poté, co jsem začal louskat Nadaci a Říši, tak už si z Nadace skoro nic nepamatuju. A ještě taková drobná zajímavost. Zaujalo mě, jak silnou pozici mělo v osmdesátých letech, kdy Asimov Nadaci psal, kouření. Z dnešního pohledu je zřejmé, že v daleké budoucnosti bude tento nezdravý zlozvyk vymícen. Ovšem v Nadaci i Nadaci a Říši hlavní postavy kouří jak továrny, od doutníků po cigára. To mě fakt zarazilo.

 

Issac Asimov - Předehra k Nadaci

Email Tisk PDF

Od chlapů jsem dostal ke čtyřicátinám novou, luxusní edici kompletní série Nadace. Konečně jsem sebral síly a pustil jsem se do ní. Budu číst dle chronologické posloupnosti děje, tedy úplně jinak, než to Asimov postupně psal. Kdysi mě uhranula zejména Nadace a Říše, kterou považuji za jednu z nejlepších knížek vůbec (jsem trochu žádostiv, jestli/jak změním názor, až se k ní propracuji tentokrát). Předehra k Nadaci mě nechci říct zklamala, ale přeci jen doba pokročila a z čeho jsem byl kdysi u vytržení, nad tím se dneska spíš pousměju. Mladý Hari Seldon putuje po Trantoru v doprovodu dokonalé Dors, poznává různé sektory a v každém se dostává do velmi akčních problémů. V zádech má naštěstí vlivného přítele Umhomina, který ho nutí k rozpracování psychohistorie, protože ji považuje za jedinou šanci pro upadající Říši. Právě postava Umhomina mi přivodila největší zklamání (bylo mi líto, že se Asimov takhle vykrádá) a zároveň největší radost (na konci autor dokázal, že zůstává mistrem překvapení). Jak jsem Demerzela prokouknul okamžitě (a naivně jsem si pochleboval, jak jsem z těch severskejch detektivek ve střehu), tak mě na konci Asimov zase parádně dostal a uvědomil jsem si, že mě má přesně tam, kde chtěl. Takže konec notně vylepšil všelijaký dojem z celé knihy a já už se těším na další díl.

 

Lars Kepler - Lovec králíků

Email Tisk PDF

Přečtěte si můj dojem z předchozí Keplerovky Stalker. V Králikovi je to nämlich das selbe a eště horší. Zaříkávám se, že už severskou detektivku do ruky nevemu (hned tak ;). Prostě mě to nebaví, a skoro mi přijde, že to za Ahndorilovce napsal nějakej počítač dle zaběhnutého a osvědčeného algoritmu. Podle recenzí na webu nejsem ve svém příkrém hodnocení sám. Vraha jsem správně odhadl asi kapitolu po tom, co se v knize objevil a pokus z něj po půlce knihy sejmout podezření byl sice v mém případě úspěšný, ale v závěru jen velmi krkolomně vysvětlený. Samozřejmě jako vždy krev stříká proudem, kalhotky se sundavaj a Joona je neomylnej. Připadá mi opravdu nesmyslný relaxovat u takhle blbý knihy. A bohužel... na posledních dvou stránkách máme zaděláno na další příběh.

 


Strana 1 z 18