horovi.info

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Lars Kepler - Lovec králíků

Email Tisk PDF

Přečtěte si můj dojem z předchozí Keplerovky Stalker. V Králikovi je to nämlich das selbe a eště horší. Zaříkávám se, že už severskou detektivku do ruky nevemu (hned tak ;). Prostě mě to nebaví, a skoro mi přijde, že to za Ahndorilovce napsal nějakej počítač dle zaběhnutého a osvědčeného algoritmu. Podle recenzí na webu nejsem ve svém příkrém hodnocení sám. Vraha jsem správně odhadl asi kapitolu po tom, co se v knize objevil a pokus z něj po půlce knihy sejmout podezření byl sice v mém případě úspěšný, ale v závěru jen velmi krkolomně vysvětlený. Samozřejmě jako vždy krev stříká proudem, kalhotky se sundavaj a Joona je neomylnej. Připadá mi opravdu nesmyslný relaxovat u takhle blbý knihy. A bohužel... na posledních dvou stránkách máme zaděláno na další příběh.

 

Mika Waltari - Egypťan Sinuhet

Email Tisk PDF

Kindl mi šetrně zatajil obsáhlost knihy (ač samozřejmě vím, že Sinuhet je bichle jak blázen), a tak jsem se do této klasiky klasik odhodlaně pustil. Nelituju, ale přelouskání všech patnácti knih mi zabralo docela dost času. Z počátku jsem se trochu sžíval s použitou "staročeštinou" překladu (nicméně "obveselovat se se ženami" je pěkný obrat), ale jak se příběh rozjel, zvykl jsem si a dá se říct, že jsem osudy toho chudáka doktora dost hltal. A jak to mám rád, byl jsem nucen sjíždět wiki a snažil jsem se zjistit, jak to bylo v době faraona Achnatona doopravdy. Waltari si rozhodně neodpustil uměleckou invenci a od reality se více či méně odkláněl (i když, "o zítřku předem nikdo nic neví" a kdo ví, jak to tehdy v Egyptě vypadalo doopravdy), asi nejvíc mi nesedělo až "křesťanské" Achnatonovo vidění světa (to jsem přesvědčen, že ve skutečnosti Aton nebyl bohem všech a rozhodně si nebyli před ním všichni rovni). Z postav mě zaujal charismatický Haremheb, ale úplně nejvíc protřelý vychcánek Kaptah (neskutečný obchodní talent).

 

Jo Nesbo - Žízeň

Email Tisk PDF

Prozrazuju hodně, nečíst! ... i když vlastně vampyrista Valentin Gjertsen coby uprchlý vrah z minulého dílu je jasnej a od začátku přiznanej (takže každýmu správnýmu paranoikovi je jasný, že to bude složitější). Dotáhnul jsem hattrick do konce, a dal jsem třetího Harryho Holea v řadě (což má velkou výhodu v tom, že už se dobře orientuju v postavách vyšetřovacího týmu). Asi už jsem se napojil na myšlenkové pochody autora, protože hlavního pachatele jsem trefil hned jak se objevil na scéně. Tím pádem jsem mohl pečlivě sledovat, jak ho Nesbo činí nenápadným (dle mého až příliš okatě). Sice se snažil, hlavně v závěru, hodit podezření na jiné (poliš Anders Wyller, doktor Steffens), ale nakonec to malinko těžkopádně vykonstruoval k obrazu mému. Nepochopil jsem, proč už konečně nedá pokoj chudákovi Ráchel - její umírání (a nebojte, jako vždy zmrtvýchvstání) nemá žádnou souvislost s hlavní dějovou linkou a bylo úplně zbytečné. A rozhodně Joovi neodpustím trapnej nesmysl s nabitým revolverem (předmětem doličným) po závěrečné disputaci psychologa Smithe. To je fakt dobrá blbost. A jako vždy se Harry úplně v závěru podívá tváří v tvář smrti, a jako obvykle to zázračně přežije. To už mě taky moc nebaví.

 

Jo Nesbø - Policie

Email Tisk PDF

Velmi mě zajímalo, jak Nesbo vybruslí z konce Přízraku (kde to vypadalo, že by mohlo jít klidně o poslední díl s Harry Holem), a musím mu dát kredit, že to udělal šelmovsky. Zatímco Přízrak byl takovej přímočařejší, komornější a psychologičtější (a upřímně - moc mě nebavil), v Policii to autor rozbalil na plný pecky. Mnozí mu vyčítají přehršel postav, zbytečnou brutalitu a příliš uhýbající děj, ale já byl ve svym živlu a četl a četl. Samozřejmě člověk nesmí řešit detaily a příliš se zamýšlet nad uvěřitelností příběhu (a celé série)... ostatně v tomto ohledu se Nesbo dostává do složité situace, kdy se snaží udržet reálie a postavy, přičemž ve skutečnosti by se Harry těžko mohl dostávat neustále a opakovaně do takovejch průserů, nehledě na to, že už by musely všechny hlavní postavy být dávno v blázinci. Další problém je, že s určením vraha to začíná být příliš jednoduché - vyloučíte pár postav, které to být nemohou (Rachel, Beata, atp.), pak vyloučíte postavy, na které to okatě vypadá (Truls Berntsen, Silje, ...), a pak vám tam zbyde minimum vhodných adeptů, kteří se vyskytují dostatečně často a snaží se působit nenápadně a neutrálně. Mně tam celkem brzo zbyl jenom jeden. Ale vymyšlený to ten Nesbo má skvěle a zapadá to, takže všechna čest. Jen ty překlepy v kindl verzi mě vytáčely.

 

Jo Nesbø - Přízrak

Email Tisk PDF

Cituji z wikipedie: "Harry Hole se opět vrací z Hong Kongu, aby se podíval na vraždu zjevně spáchanou jeho nevlastním synem Olegem, jeho vyšetřování ho vtáhne do Osloské drogové scény." Po Haně jsem potřeboval nějakou oddechovku, tak jsem sáhnul po osvědčeném Nesbovi. Harry už sice není ofiko policista, ale stále je to ten nejlepší vyšetřovatel, který všechno vyřeší a všechny přežije. Nebo? Dobrý byly Gustovy (to je ten hlavní zavražděnej) kurzívou psaný úvahy těsně před smrtí - aspoň náznak originality v jinak klasickém schématu severských detektivek.  Kdybych neměl v kindlu další dva díly série, tak bych určitě víc prožíval konec knížky. Takhle jsem jen v očekávání, jak z toho Nesbo vybruslí.

A mám v tom čtenářskym deníku pěknej hokej. Dal bych krk za to, že Pentagram jsem četl (ovšem nic tu o něm nemám) a u Sněhuláka jsem těžce na vážkách. Zřejmě to byl dost zásadní díl a něco mi to říká... ale možná mě jen blbne ten film.

 

Alena Mornštajnová - Hana

Email Tisk PDF

Mám rád, když mě kniha přinutí hledat. Třetí román Aleny Mornštajnové mě donutil ověřit existenci tyfové epidemie ve Valašském Meziříčí (opravdu v roce 1954 v Meziříčí proběhla), a hned nato mě zajímalo, jestli je kniha autobiografická (částečně ano - autorky babička, matka tří dětí, nemoc prodělala). Temnou linkou románu je téma holokaustu a ač jde o beletrii, je popis útlaku Židů velmi věrohodný a bolestný. Mornštajnové se povedl mistrovský kousek a napsala knihu s tak těžkým tématem obdivuhodně lehce, ovšem s o to větší schopností zasáhnout. Jako povinnou četbu bych nařídil všem xenofobům a jako připomenutí zlé minulosti všem ostatním. Na databazeknih.cz i cbdb.cz má kniha 97%, což sedí.

 


Strana 2 z 16

Dojmy a postřehy


Stojí za přečtení

Isaac Asimov - NADACE | Isaac Asimov - NADACE A ŘÍŠE | Isaac Asimov - DRUHÁ NADACE | Roger Zelazny - série o AMBERU | Clive Barker - IMAGIKA I a II | František Kožík - NEJVĚTŠÍ Z PIEROTŮ | Henryk Sienkiewicz - QUO VADIS | Mario Puzo - KMOTR | Egon Hostovský - VŠEOBECNÉ SPIKNUTÍ | Egon Hostovský - PŮLNOČNÍ PACIENT | Egon Hostovský - NEZVĚSTNÝ | Zdena Frýbová - Z NEZNÁMÝCH DŮVODŮ | Václav Kaplický - KLADIVO NA ČARODĚJNICE | Karel Čapek - POVÍDKY Z 1 A 2 KAPSY | Henri Charríere - MOTÝLEK | Jaroslav Hašek - ŠVEJK | Jarmila Loukotková - LHŮTA PROŠLA | Dan Brown - ŠIFRA MISTRA LEONARDA | Chuck Palahniuk - PROGRAM PRO PŘEŽIVŠÍ | Viktor Fischl - DVORNÍ ŠAŠCI | Terry Pratchett - STRÁŽE! STRÁŽE! | Douglas Adams - STOPAŘŮV PRŮVODCE GALAXIÍ | Michal Viewegh - ROMÁN PRO MUŽE | Anna Gavalda - ČLOVĚK NENÍ NIKDY ÚPLNĚ ŠŤASTNÝ | Terry Pratchett - TĚŽKÉ MELODIČNO | Jo Nesbø – NEMESIS | Khaled Hosseini - A HORY ODPOVĚDĚLY

Právě připojeni - hostů: 5