horovi.info

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Exkurze po lomech

Email Tisk PDF
Po exkluzivním červenci a prachbídném srpnu jsme v polovině září s největší pravděpodobností ukončili letošní celodenní cykloturistiku. Dlouho to vypadalo, že pojedem v kompletním složení, ale nakonec si Dan nevimproč nevzal dovolenou a Šukymu přivezli nábytek. Takže ve staré klasické trojce jsme vyrazili vstříc novým zážitkům, sraz byl v deset u Lídlu a tentokrát jsem měl zpoždění jen 5 minut. Etapa měla být vzhledem k nabitým sportovním aktivitám (viz. dále) rovinatá, měla vést otevřenou krajinou (bo slunce už nemá taku silu), a taky měla být poměrně krátká. A až na pár drobných extempore tomu tak skutečně bylo.
Jako první jsme zhlédli díru zvanou lom Jiří, a to hned ze dvou různých nadhledů, páč revírník Luky napoprvé netrefil tu správnou vyhlídku z Královského Poříčí. Po relativně nepříjemném přejezdu Sokolov-Rychnov-Citice, jsme za Bukovanama uhli do lesa, a tam se to stalo. Míša měl telefon, já na něj čekal a Luky se nám ztratil v útrobách lomu Medard. Ve spleti cest a při neomluvitelné (ale tradiční) absenci mobilu v Lukyho kapse se situace jevila býti kritickou. Naštěstí jsme se (poté, co Lukáš použil starou dobrou výchovnou metodu svých rodičů - když se někde ztratíš, vrať se tam, kde jsme spolu byli naposled a já najezdil dobrých 5km po lomu) nakonec našli a mohli pokračovat směr Habartov. Těsně před ním jsme se museli přibližně 1km doslova prodrat cestou-necestou a houštinami, ve kterých nechyběl velkolepý bolševník. Pak už to šlo ale hladce. 3x jeden jontový nápoj v Krajkové, sjezd do Oloví a vynikající smažák v restauraci Beruška, doprovázený hlášením místního rozhlasu, ze kterého jsme se dozvěděli, že stát autem na zelených plochách se nesmí a nebezpečný odpad je možno uložit do přistaveného velkoobjemového kontejneru. Následoval zprvu obávaný, ale nakonec velmi příjemný výjezd lesem do Jindřichovic, a pak už rychlý sjezd do Chodova, kde byl na 16:30 hod. domluven zápas v beachi. Tam dorazili i opozdilci Dan se Šukym, přidal se Pšenda se Zdeňkem, a tak jsme si dvě hoďky zaplácali relativně pohledný beach.
Tradiční časovka jednotlivce do Varů ukončila jeden příjemně strávený zářijový den.

TRASA: Chodov - Chranišov - Nové Sedlo - Královské Poříčí - Sokolov - Dolní Rychnov - Citice - Bukovany - Habartov - Anenská Ves - Krajková - Oloví - Loučná - Jindřichovice - Mezihorská - Vřesová - Chodov - K.Vary ... (84 km)

 

Klingenthal

Email Tisk PDF

Tak trochu rozporuplná etapa. Naladěni z posledka jsme opět vyrazili do zahraničí (tentokrát bez Míši), naším cílem bylo příhraniční městečko Klingenthal nedaleko Kraslic. Vrcholem etapy pak mělo být spočinutí na nově zbudovaném skokanském můstku K120, na který jsme měli cestou narazit. Bohužel, a stalo se to poprvé za celou historii našich výletů, jsme vrcholu nedosáhli. Nemá cenu tu hledat viníka, budiž nám útěchou, že jsme kýžený lyžařský klenot zahlédli alespoň z vrcholu protilehlé stráně - na přejetí přes hluboké údolí (nebál bych se použít slovo strž) nám tentokrát chyběl morál (čemuž se ale není třeba divit, páč ten dvoukilometrovej výstup po Kirchestrasse byl opravdu brutální a silně připomínal vrcholky Alp). Výhrady mám tentokrát také k rosničkám, které předpovídali jasno až polojasno, ale přitom slunce bylo po celý den spíše pomálu a navíc nás na půl hoďky zastavila poměrně silná bouře (letos nám jsou ty průtrže nějak souzený), kterou jsme však díky mým meteorologickým schopnostem v klidu přečkali pod útulnou stříškou pěšího hraničního přechodu na Bublavě (velmi vhodný pro pašování, zcela bez celníků :-), ač Luky s Danem brblali, bo chtěli mermomocí zmoknout (ale já si kolo neleštil proto, abych ho hned při první příležitosti znova zasral :-). Významným pozitivem této etapy byla beze sporu cesta Bublava - Přebuz, vedoucí malebnou krajinou s příjemným stoupáním a pro mě osobně taky fakt, že moje kubíčko po provedených servisních zásazích (nový řetěz, brzdový špalky, lanko přesmyk, odstranění cvakání v oblasti klika-pedál) pracovalo na jedničku. Desítka na Přebuzi také přišla k chuti, ale to už nás pomalu hnala další bouřka, takže jsme v Chodově byli před pátou hodinou. Toho jsem využil k návštěvě restauračního zařízení a pokecání s tátou, etapu ukončila závěrečná časovka jednotlivců(e) Chodov-Vary.


TRASA: K.Vary - Počerny - Mírová - Chodov - Vřesová - Mezihorská - Šindelová (kolem Favoritu) - Rotava (horní cestou) - Smolná - Kraslice - KLINGENTHAL - Georgenthal - Bublava - Stříbrná - Přebuz - Krásná Lípa - Šindelová - Mezihorská - Vřesová - Chodov - Mírová - Počerny - K.Vary ... (102 km)

 

Fichtelberg

Email Tisk PDF
Učebnicový červenec nám přeje, a tak jsme si mohli vychutnat další povedený výlet do hor (tentokrát dokonce zahraničních) podle Lukášovo notiček. Sraz v Hroznětíně jsem tradičně prošvihl o deset minut, ale v 9:15 už jsme vyráželi (Luky, Míša, Dan) vstříc vrcholům. Pohodovou cestu na Božák přes Mariánskou lehounce zkalila prdlá zadní brzda na Lukyho dnes už téměř muzejním, leč příkladně spolehlivém, kole amerikánskej výroby značky Scott (vžilo se i označení dětské kolo - to díky těm veselým barvám :-), ale náš vůdce tuto událost svým vytříbeným cyklistickým šestým smyslem vycítil včas, a tak, vybaven patřičným nářadím (tedy desítkou klíčem a náhradním lanovodem), dokázal na Božáku vše několika zručnými pohyby uvést do patřičného stavu. V naší oblíbené hospodě se bohužel nevyskytovala naše oblíbená vrchní (pracovně jí říkáme slečna Věra), a tak jsme rychle vylokli poslední natočená piva ze špinavých trubek, hodili do sebe uzenou zelňačku, v místní sámošce doplnili flašky a vyrazili přes hranice k nejvyššímu vrcholu pohoří Erzgebirge - Fichtelbergu (1214 m.n.m.). Tady nemohu nevzpomenout výkonu nejnašláplejšího člena naší výpravy Dana, který se nechal velmi snadno vyhecovat, a poslední příkrý kopec vydupal na velkou pilu, k všeobecnému úžasu všech přihlížejících. My vrcholek dobyli švihovým tempem o několik minut později, pokochali jsme se nádhernýma panoramatama :-) a spustili se zpět. Dlouhý sjezd s opravdu příkrými úseky (na jednom z nich jsem atakoval (a Dan překonal) 80km/hod) náhle přešel do prudkého výjezdu před Breitenbrunnem, aby po odbočení na mírně dokopčitou hlavní silnici na Potůčky pokračoval svižnou časovkou družstev (ale kdo by se chtěl zdržovat na takový hnusně frekventovaný cestě). Čáru jsme překročili něco po jedný a na doporučení místního infocentra poobědvali v hospůdce u zastávky za smluvní ceny (příklad - opečený párek+zelí s chlebem a pivo - dle jídelního lístku 90,-Kč, při placení vrchní: "dej mi pade" ... a že prej máme hromadnou Tour de France slevu :-). Točená zmrzlinka taky přišla k chuti, což už se nedá říct o 15km výjezdu do Abertam, jehož záverečná pasáž tak trochu připomíná San Francisko. Pak už nebylo co řešit - sjezd do Perninku, výjezd nad sjezdovku, mohutný sjezd do Nejdku (kde nás praštila vlna tepla... jó v tisíci metrech bylo pohodovejch 25-30), závěrečný pivko na rozcestí a po starý do Chodova (zkusili jsme to po cyklostezce na bílou vodu, ale pořád tragédie - kameny, případně hlubokej písek). Tam jsem měl ještě hodinářské povinnosti na věži, takže domů jsem se vrátil v osm - unavenej, ale spokojenej.

TRASA: K.Vary - Otovice - Podlesí - Velký Rybník - Hroznětín - Merklín - Lípa - Mariánská - Boží Dar - FICHTELBERG - Tellerhäuser - Zweibach - Ehrenzipfel - Braitenbrunn - Erlabrunn - Pachthaus - Potůčky - Rýžovna - Hřebečná - Abertamy - Pernink - Nejdek - Chodov - Mírová - Počerny - K.Vary ... (119 km)

 

Na skok do Skoků a přes Chyši kolem Vladaře do Rabštejna

Email Tisk PDF
Tentokrát byl sraz netradičně brzo - už v devět na Březový. Sešel se nás pěkný peletonek - Luky, Míša, Dan, Šuky a já a hned první kopeček do Hájů ukázal, vo čem to bude. Lukáš měl trasu opět znamenitě připravenou, postupně jsme shlédli vyloupený kostel ve Skocích se zazděnejma vchodama, Žlutický náměstí (kde se na chvíli odpojil Dan, páč musel čekat na servismena, co chodí zpráce až ve dvě, ale zato umí snejtovat kleklý řetěz), krásně opravený zámek v Chyši a přilehlý pivovárek s restaurací (kde jsme zvučně poobědvali a ochutnali ležák místní výroby - bohužel jantar jim došel), bájnou stolovou horu Vladaře (ze všech možných světových stran) a po závěrečném stoupání a 16% sjezdu (maximálka 77,3 km/hod.) také cíl a vrchol etapy - nejmenší město ve střední Evropě se starobylým mostkem (starší než Karlův), spoustou hrázděných chaloupek, zámkem s kaplí a v neposlední řadě s vynikající pokrývačskou břidlicí, bohužel však bez funkční hospody či sámošky - Rabštejn nad Střelou. Cesta zpět už neposkytovala tolik potěch ducha, spíš šlo o to dojet. Naštěstí Novosedelská sámoška měla ještě otevřeno a zachránila nám životy. Ve Štědrý se ještě odpojil Šuky, kterému z ničehonic přestalo fungovat kolo (prostě už dál nechtělo jet :-), a tak si zavolal sběrný vozidlo.

TRASA: K.Vary - Březová - Háje - Kolová - Pila - Rybničná - Německý Chloumek - Bochov - Údrč - Polom - Skoky - Polom - Ratiboř - Žlutice - Protivec - Chyše -Poříčí - Luby - Dvorce - RABŠTEJN nad STŘELOU - Stvolny - Novosedly - Pšov - Štědrá - Lažany - Brložec - Smilov - Radyně - Lachovice - Kojšovice - Mirotice - Číhaná - Rybničná - Pila - Kolová - Háje - Březová - K.Vary ... (137 km)

 

Z kraje do kraje

Email Tisk PDF
Na den slovanských věrozvěstů C+M věštila předpověď krásné letní počasí a já se rozhodl zdolat trasu Vary-Oujezd sólo na dvou kolech. Teď zpětně už můžu zodpovědně prohlásit, že to byl znamenitý nápad a všichni milovníci české krajiny ať si prostudují trasu a příležitostně dají aspoň kousek. Pečlivé naplánování cesty po vedlejších silničkách přineslo své ovoce, a tak jsem se celou dobu (5 hodin 40 minut čisté jízdy) kochal krásami karlovarského a posléze plzeňského kraje. Byl jsem vždy odpůrce vyjížděk v počtu menším než dva cyklisti (prostě nerad jezdím sám, no ;-), ale tentokrát to bylo rozhodně přínosné - dokonalá očista ducha. Druhý den už to nebylo s nadšením tak žhavé, a tak jsem se nechal odvézt do Touškova, čímž jsem ušetřil skoro 50 km a mohl se tak vracet lehce obměněnou trasou - přes Teplou.
TRASA TAM: K.Vary - Březová - Stanovice - Dražov - Hlinky - Přílezy - Odolenovice - Krásné Údolí - Brť - Otročín - Poseč - Prachomety - Dobrá Voda - (Vidžín) - Úterý - Bezdružice - Nová Ves - Poloučany - Rozněvice - Pernarec - Březí - (Líšťany) - Písek - Město Touškov - Kozolupy - Vochov - Tlučná - Líně - Zbůch - Vodní Újezd - Dobřany - Chlumčany - Horní Lukavice - Dolní Lukavice - Přeštice - Příchovice - Radkovice - Vitouň - Horšice - Újezd ... (137 km)

TRASA ZPĚT: Město Touškov - Písek - Březí - Pernarec - Rozněvice - Okrouhlé Hradiště - Konstantinovy Lázně - Bezdružice - Řešín - Pačín - Loučky - Klášter Teplá - Teplá - Otročín - Měchov - Chodov - Bečov nad Teplou - Vodná - Hlinky - Dražov - Stanovice - Háje - Březová - K.Vary ... (90 km)
 

Nahoru dolu

Email Tisk PDF
Název by taky mohl být Den Dé... fektů. Sraz byl v Děpoltkách v 9:45 a já v 9:15 utrhl při foukání (zas už) ventilek duše, takže jsem opět měnil (a opět přijel pozdě). Dan zas úplně na závěr utrhl řetěz, což je ještě radostnější záležitost. Luky se tentokrát rozparádil a naplánoval to opravdu jako horskou etapu. Škoda, že mi tacháč neměří převýšení, ale takových 1500m to být mohlo. Potkala nás tři zásadní stoupání - Oldřichov, Červená liška, Božák. Jedno veselejší než druhé. Ale taky tam byly krásný sjezdy - třeba do Potůček, nebo podél Holubích skal do Českého Mlýna. Poobědvali jsme jako posledně v Radničním sklípku na Božáku, kde máme známou vrchní a téměř jsme popovídali s Lukášem Bauerem (neměl ale čas, páč honil něco kolem svýho baráku). Bohužel opět nám nebylo přáno dojet suchou nohou, naštěstí jsme se stihli před bouří schovat U hastrmana na Velasu (i když dojezd tam byl o hubu, málem nás smetl vítr ze silnice). Nakonec nám paní vrchní pustila i fotbal, ale jelikož se Ghana proti Brazilcům nezmohla na důsledné zakončení svých nadějných šancí, valil jsem to o půlce dom.

TRASA: K.Vary - Otovice - Nivy - Děpoltovice - Lužec - Oldřichov - Pernink - Horní Blatná - Potůčky - Český Mlýn - Zlatý Kopec - Boží Dar - Mariánská - Lípa - Merklín - Hroznětín - Velký Rybník - Otovice - K.Vary ... (94 km)

 

Klínovec v bouři

Email Tisk PDF
Konečně jsme se dočkali příjemných třicetistupňových teplot, a tak uzrál čas vyrazit. Bohužel rosničky v těchto dnech zrovna neoplývají jistotou ve svých věštbách, a tak místo abysme vyrazili v úterý (to bylo krásně...), den D (dovolených) byl stanoven na středu. Ze srazu v Hroznětíně jsme poklidným tempem a pod slunečními paprsky vyrazili k metám nejvyšším, alespoň co se týká Krušných hor. Cesta lesem do Suché nám příjemně ubíhala (byť oblohu začala halit temná mračna), ale na jejím konci nás čekalo nepříjemné překvapení v podobě hospody u Pašeráka, která má ve středu zavírací den. V tu dobu už bylo také jasné, že bez vody se to dnes neobejde a ač jsem duchapřítomně navrhoval, že přečkáme bouřku v bezpečí obce, vyrazili jsme lesem zdolat vrchol Klínovce. Ze všech stran se ozývalo zlověstné hřmění (trvalo neuvěřitelných 15 minut v kuse!!!), a pak to přišlo. Obloha se otevřela a z nás byli rázem vyznavači extrémních sportů. Pod zběsilou palbou krup jsme nakonec našli útočiště v lesním altánu, kde jsme trpělivě (za sýčkování neznalého Lukyho, který neustále omílal něco o zadržení bouřky horou :-) vyčkali vyjasnění a s koly na zádech vyrazili po žluté značce (a kluzkých kamenech) na vrchol. Ve 12:45 byl dobyt (na tacháči mi svítilo srandovních 32km), dali jsme vítězné vrcholové pivko a na oběd se spustili na Božák. Boží hospodu u Bóži tam zatím nemaj, tak jsme vzali zavděk tou, kam chodí na oběd z místního infocentra. Po polévce, jídlu a dvou pivkách nám přišlo vhod, že cesta do Blatný vede rovinou (jako vystřiženou ze skotský krajiny). Při sjezdu do koliby u Medvěda jsem si dal letošní maximálku (75,3 km/hod), vypili tamtéž jeden krýgl a po krátké poradě se vydali nejkratší cestou dom. Následoval tedy 10km sjezd zpět do Hroznětína, kde jsme symbolicky uzavřeli kruh výletu a vydali se zpět k domovům.

TRASA: K.Vary - Otovice - Podlesí - Velký Rybník - Hroznětín - Bystřice - Hluboký - Horní Žďár - Suchá - KLÍNOVEC - Boží Dar - Horní Blatná - Pernink - Pstruží - Merklín - Hroznětín - Sadov - Lesov - Dalovice - K.Vary ... (78 km)

 

Krásenská věž (sportovní den kOPISu)

Email Tisk PDF
Akce organizovaná borci z operačního se opravdu vydařila. Startoval jsem ráno před devátou, v Královskym Poříčí se připojil Dan, a pak už to šlo jako na drátkách. V Šabině nám natočili první pivo, které zřejmě přivábilo téměř kompletní zbytek výpravy, protože se přihnal vzápětí. V Kynšperku, kde byl oficiální start "maratonu" jsme popřáli nevěstě Renče, navštívili náměstka a po dalším pivním obžerstvení konečně vyrazili vstříc výšinám. Trasa nebyla pro měkoty a hned první strmý lesní úsek krutě narušil homogenitu startovního pole. Pak už se střídavě šlapalo, čekalo a u všudypřítomného doprovodného vozidla občerstvovalo (pivo bylo chlazené :-). Za zmínku jistě stojí příhoda s trampem se psem na krku, kterého jsme, neznaje místní lesní zkratky, předjížděli asi 3x, abychom pak neuposlechli jeho rad o správném směru odbočení (hlava mapa), díky čemuž jsme si dali 3km stoupání navíc a s trampem se setkali znovu až v hospodě v Kostelce, kde už půl hodiny vysedával. Taky nemohu nepřipomenout brilantní výstup Míry v džínách a polobotkách, který se před výjezdem na Rovnou nechal vyhecovat a vyvezl Ivče kolo s nasazením vlastního života až nahoru, což pak komentoval slovy: "Takovou anomálii jako tenhle kopec jsem ještě neviděl!". A kopec to byl fakt slušnej, rozhodně horská prémie první kategorie (což ještě umocňoval fakt, že jsme si před výjezdem nacpali břicha grilovanou klobásou a starobrnem). Náladu jsme chtěli vygradovat v hospodě u Divočáka v Krásně, ale bohužel shlédnutí fotbalového mače české reprezentace s Ghanou mělo přesně opačný efekt. Smutek z nás spadl při závěrečném výšlapu ke krásenské věži, a pak už jsme jenom chlastali a v pravidelných intervalech šplhali na rozhlednu a zpět. Usínali jsme pod hvězdami...

TRASA: K.Vary - Loket - Královské Poříčí - Sokolov - Citice - Tisová - Šabina - Libavské Údolí - Kynšperk - Zlatá - Dvorečky - Studánka - Smírčí kříž - Kostelní Bříza - Rovná - Podstrání - Krásno ... (80 km)

 Galerie