horovi.info

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Podzimní Klínovec

Email Tisk PDF

Původně měla být dnešní odpolední vyjížďka rovinatá, ale když jsem si uvědomil, že jsem ještě letos nepokořil nejvyšší horu Krušných hor, změnil jsem ostře plán a lehce před druhou odpolední vyrazil směr kopec. Trochu zákeřně foukal severovýchodní vítr, takže jsem se na záverečný stoupání vyloženě těšil, protože jihozápadní strana Klínovce byla pěkně v závětří. Času moc nebylo, takže jsem to střihnul klasicky přes Arnoltov - až na vrchol to bylo přesně 37km, sfouknul jsem to za dvě hoďky a chlup. Ve stínu na vršku bylo patnáct, ale co byste chtěli, dyť je zítra říjen!  Na sluníčku to ještě pěkně hřálo, tak jsem si dopřál jedno vítězný vrcholový. Oblíknul jsem šusťákovku a tradá dolu přes Mariánskou - překvapivě i touto cestou to bylo přesně 37km, po šestý jsem byl doma. Prostě taková čtyřhodinová odpolední vyjížďka. A Klíňák mám pro letošek z krku.


TRASA: Vary - Čankov - Otovice - Podlesí - Velký Rybník - Hroznětín - Hluboký - Horní Žďár - Arnoltov - Klínovec - Boží Dar - Mariánská - Merklín - Hroznětín - Velký Rybník - Podlesí - Otovice - Sadov - Vary ... (74km)

 

Vary - Praha - Vary

Email Tisk PDF

V pondělí 22.8. jsme se s Lukášem chystali na dlouho plánovaný přejezd hřebenu Krušných hor z Chomutova, ale předpověď počasí nám výpravu na poslední chvíli zhatila. A tu se Luky zmínil, jak by bylo pěkné, zajet si na fotbal (Viktorka proti Kodani o postup do Ligy mistrů) do Prahy na kole. Vzhledem k panujícím optimálním podmínkám (počasí trvale nad 30°C, toho času bez dítěte, plný sil a odhodlání) jsem se pro myšlenku takové cyklotůry doslova nadchnul a rozhodl se tento trochu bláznivý výlet zrealizovat.

Celý článek...
 

Přes Rakousy na Landštejn

Email Tisk PDF

Letošní Kola dělala čest svému pojmenování a krom řady lokálních hromadných vyjížděk se podařil i jeden cyklopočin s výrazným počtem najetých kilometrů. Náš výlet jsme zahájili v peletonu čítajícím pět lidí. Ve Stříbřeci se oddělili Alda se Špáčou a dále na jih jsme pokračovali v trojici s Lukym a Klusim. Důležitou zastávkou na naší cestě byl Chlum u Třeboně, kam chodovští žáci vyráželi na školy v přírodě. Lukáš záhy nalezl zámeček, ve kterém bydleli i hospodu, kam chodili na jídlo. V mém případě bylo hledání ubytovacích kapacit trochu složitější, stálo nás jedno obkroužení města navíc a k tomu jedno vosí žihadlo v mojim krčisku. Ale nakonec jsem na hrázi rybníku Hejtman rekreační centrum Lesák i s tolik populární "Hokejkou" dokázal objevit (a nostalgicky zavzpomínat).
Další cesta nás zavedla do Rakouska, kde jsme zbrázdili příhraniční cesty a přes Haugschlag se vrátili do ČR. V Nové Bystřici jsme pojedli boloňské špagety a rozpoltili naší trojici. My s Lukym jsme na Landštejn pokračovali těžší cestou okolo Větrova (714 mnm), Klusi se rozhodl uskutečnit setkání s jedním známým, který má místo přehazovačky rolo. Na hradě jsme se opět setkali a v bystrém tempu pokračovali v návratu domů. Celý výlet byl pojatý i jako ochutnávka piva, podařilo se nám navštívit 6 hospod a ochutnat 7 druhů piv - viz. trasa.


TRASA: Roseč - Stajka - Hatín - Plavsko - Stráž nad Nežárkou - Pístina - Stříbřec (řezaný Kozel) - Lutová - Chlum u Třeboně (Gambrinus) - Josefsthal - Haugschlag - Griesbach - Grametten - Smrčná - Nová Bystřice (Platan a Schwanzenberg) - Artolec - Mýtinky - Návary - Veclov - Staré Město pod Landštejnem - Landštejn (černohorský Řezák) - Klenová - Senotín - Dobrá Voda - Číměř - Lhota - Sedlo - Lásenice (Lobkowicz) - Vydří - Plavsko (Svijany) - Hatín - Stajka - Roseč ... (111 km)

 

Klobása v Dlouhý Lomnici

Email Tisk PDF

Červenec je na počasí tak slabej, že člověk musí vzít zavděk i teplotami lehce nad dvacet stupňů. Ve středu 27.7. se zase zadařila pěkná odpolední projížďka, byť jsem k ní možná ani neměl přemlouvat Lukyho, protože byl ten den nějakej schwach a od Pily se navíc nemohl dočkat domácí koprovky. Právě na Pile jsme objevili hodnotnou cestu do Dlouhé Lomnice po červené KČT značce, která nás notný čas směrovala po překvapivě hodnotné asfaltce lesem. V Lomnici nám tamější výčepní natočil výbornýho Excelenta a k tomu se vytáhnul s klobásou pro grumány - opečená, servírovaná na prkýnku s hořčicí, křenem, okurkou, paprikou, cibulí, rajčátkem i kyselou okurkou. Při vzpomínce na ní, sliny se mi hubou slaní. Návrat domů jsme si okořenili projížďkou lesem okolo Andělky, která nás vyvedla na golfu. Odtud dlouhý sjezd po R6 a drahovickým lesem k Thermálu. Tam se ve mně hnulo svědomí a rozhodl jsem se doprovodit znaveného a demoralizovaného Lukáše aspoň do Mírový. Sil jsem měl na rozdávání, za což jsem byl posléze po zásluze potrestán. Po snadném vyjetí panelového kopce na výsypce jsem se rozhodl prodloužit si vyjížďku návratem přes loketské lesy. Pěkně jsem zakufroval, ty lesáci jsou jak mravenci - samá cestička do nikam. Doma jsem byl lehce před devátou.

A na kolo se mi povedlo sednout i včera, byla to jen taková přibližovačka do Děpoltek, o které se zde zmiňuji hlavně proto, že jsem si konečně projel KIWI cestu z Rosnic do Mezirolí lesem a mohu potvrdit, že stojí za to. U Skořiho jsme zahráli kvalitní beach, ze kterého jsem pospíchal na večerní fotbal na Míráku, takže jsem si musel střihnout časovku jednotlivců.


TRASA: Vary - Kolová - Pila - Dlouhá Lomnice - Nová Víska - Žalmanov - Andělská Hora - Vary - Jenišov - Hory - Vary  ... (66 km)

 

Trojkopec

Email Tisk PDF

Peleton Tour de France se přiblížil Alpám, a tak jsem si i já včera střihnul takovu malou alpskou minietapu. Vyrážel jsem až chvíli před pátou odpolední, takže nebyl čas na nějaký dlouhý přejezdy. A tak jsem to orientoval spíš na celkové převýšení. Sjel jsem k Ohři ve Svatoškách, vyjel přes Kozí hřbety do Slavkova, sjel přes Kfely dolů k Teplý, vyjel kolem Stanovic do Dražova (tam jsem nabral hodinovou ztrátu při obírání Petlíkošovo vyhlášené třešně). Z Dražova jsem to chtěl valit původně na Hlinky a přes Rybničnou domů, ale místní znalci mi poradili celkem pěknou zkratku přes Dolní Dražov (vyjede se na hlavní silnici mezi Pilou a Rybničnou - u červenýho kříže, taková nenápadná lesní cesta chvíli souběžná s hlavní). Takže jsem pošetřil nějaký síly (a hlavně čas) a mohl si vyšlápnout i třetí kopec - to už v karlovarských lesích. Kolem březovské vodárny a svou oblíbenou Jungmanovou stezkou jsem dojel do Doubí, kde jsem to ještě stočil na Tuhnice a domů se vrátil ze Dvorů po poli.


TRASA: Vary - Kfely - Dražov - Dolní Dražov - Pila - Kolová - Vary  ... (57 km)

 

Borecká alej a Moučné pytle

Email Tisk PDF
Už dávno se mi nepodařilo osedlat své kubíčko ve dvou po sobě jdoucích dnech. O uplynulém víkendu se zadařilo. V sobotu velelo počasí zatlačit do pedálů, a tak jsme s Lukym (jak jinak) vyrazili v deset ku Ostrovu. Mistr štrekoplánovač tentokrát vytyčil nenáročnou trasu v okolí Ostrova, jejímž vrcholem měla být Borecká álej . No, byl to fakt vrchol. Blátivá cestička lemovaná kopřivami, spousta komárů a hovad. Duby jsme zaměřili, jasan se studánkou ne. Za celý den jsme vykroužili pěknou osmičku, která se protínala právě v Ostrově.

Cestou jsme viděli Borecké rybníky, Krásný Les (hospoda byla zavřená, hostinská totiž vyspávala po náročném večeru - měla tam v pátek 20 lidí!; zato pan vedoucí v sámošce měl OPEN FURT a plnou lednici lahvoňů různých značek), Horní hrad (ještě v roce 1920 to byl neogotický skvost), Vojkovice (smažák). No a na Velasu jsme si na závěr dopřáli Velkorybnickýho šestistupňovýho hastrmana (dnes bych už raději volil čtrnáctistupňovýho Puškvoreckýho ležáka).

Neděle už byla jen takový neplánovaný bonus, Luky zazvonil v pravý poledne a vydali jsme se zdolat Kozí hřbety. Vzali jsme to před Doubí okolo SOS vesničky a díky tomu jsme se cestou vyškrábali na Moučné pytle . U Pulečka na hornoslavkovskym koupáku jsme zblajzli trochu ostřejší tortillu, kterou jsme upalovali zapít ke Gardnerovi. A protože to byl hodně krátkej výlet, vyjeli jsme si aspoň smrťák od tábořiště do Hor.


TRASA sobota : Vary - Dalovice - Vysoká - Sedmidomky - Bor - Nejda - Ostrov - Květnová - Maroltov - Krásný Les (lahváč) - Hauenštejn (Horní Hrad) - Damice - Vojkovice (oběd) - Borecká alej - Ostrov - Kfely - Hroznětín - Velký Rybník (lehké pivo 6°) - Podlesí - Otovice - Čankov - Stará Role - Počerny - Jenišov - Vary ... (72 km)

TRASA neděle : Vary - Doubí - Moučné pytle - Horní Slavkov (oběd) - Třídomí - Nadlesí - Dvory - (po žlutý) Loket (pivo U Gardnera) - Hory (stoupák od loketského kempu) - Vary ... (35 km)

 

Od devíti do devíti

Email Tisk PDF

Počasí konečně popřálo všem kardiakům trochu vzruchu a my mohli s Lukym vyrazit na další cyklovýlet. Z domova jsem upaloval v devět, sraz byl v 9:30 u čerpačky v Lokti. Plán byl takovej volnější, každopádně bylo nutné se dopravit na pátou odpolední na koupák do Sokolova, kde Dan zorganizoval beach. Trasu měl tentokrát Lukáš pečlivě připravenou, hodně jsme se proháněli lesama, hlavně tim Slavkovskym.

Ze Starého Sedla jsme přes Hruškovou (Krušovice) postupně vystoupali až do Lauterbachu, teda k tomu, co z Litrbachů (alias Čisté) zbylo. Prameny jsme nechtěli uspěchat, a tak jsme tamější hospodu ztekli oklikou přes Novou Ves a pramen Grünské kyselky. Ovšem hospoda se nechtěla jen tak lehce vzdát a ukázala nám zavřenou bránu. Naštěstí se místnímu štolbovi zželelo mého vyprahléhlo hrdla (ještě jsem si nekoupil novou cykloflašku za tu ztracenou na Božáku) a natočil nám dvě pivka svýmu šéfovi navzdory. Z Pramenů na mysliveckou bramboračku do Kladský, a pak už dlouhý sjezd do Sokolova, který narušila jen dvě stoupání. Kraťounké ale přísné do Lazů a ještě jedno do Kostelní Břízy. V Bříze pod kostelem jsme U Bílého koníka slupli smažený tvarůžky s vopečenym bramborem, a protože byly čtyři hodiny, rozhodli jsme se pro více méně přímý směr beach. Nad Březovou v Kamenici mají pěknou kapli a ještě hezčí vyhlídku do kraje, tak jsme ještě zhotovili samospoušť. Beach byl tentokrát takovej volnější, moc jsme toho nepředvedli. Na druhou stranu jsem se po ukončení trápení v písku odhodlal skočit do bazénu a byl jsem příjemně překvapenej kvalitou a hlavně teplotou vody. Cesta zpátky už mnoho zábavy nepřinesla a poté, co se Luky v Lokti odpojil, jsem nasadil sebedestrukční tempo po stezce, a v devět večer jsem byl doma s drobnou záduchou, kterou jsem ovšem rychle zajedl a zapil.

TRASA: Vary - Hory - Loket - Staré Sedlo - Hrušková - Čistá - Nová Ves - Prameny - Kladská - Lazy - Kostelní Bříza - Kamenice - Březová - Sokolov - Staré Sedlo - Loket - Vary ... (98 km)

 

kOPIS xTrEAM 2011

Email Tisk PDF

Šestý ročník našeho oblíbeného povyražení na bicyklech opět přinesl spoustu zábavy a piva. S předpovědí počasí smýkali rosničkáři sem a tam a ještě dva dny před druhou červnovou sobotou to s našimi vyhlídkami na suchý průjezd nevypadalo vůbec dobře. Nakonec se naštěstí studená fronta nad Německem rozpadala a k nám dorazila jen v podobě krátkých dešťových přeháněk. A těm jsme se dokázali zkušeně vyhnout.

Stejně jako v roce 2009 se všichni (až na sólistu Karlose) nechali vyvézt cyklobusem na Boží Dar. Byl jsem zvědavý, jak tato berle pro lenošné funguje a musím konstatovat, že nic moc. Děsně zdlouhavý nakládání a vykládání kol, navíc byla naše linka v 9:40 z Varů napěchovaná po okraj, takže to bylo hodně únavný.

Na Božáku jsme byli kolem jedenáctý a v první knajpě na rohu jsme hned lupli jeden jonťák (údajně něco nefiltrovanýho, ovšem taky za nefiltrovanou cenu 38 Kč). Pak už to šlo jako po másle, pečlivě naplánovaná tour de bier nedala vyschnout našim hrdlům. Postupně jsme se občerstvovali v Rýžovně (zelňačku maj pořád stejně dobrou), na Blatenském vrchu, v Horní Blatné, na Jelení a Přebuzi. Prostě co pět kilometrů, to depo.

Na Jelení ovšem došlo k rozdělení pelotonu, teplou plzeň dokázalo polknout už jen šest nejotrlejších (Honza, Kráťa, Renda, Maxik, Dan a já). Zbytek už trochu unavené výpravy pokračoval směrem na Přebuz po silnici. Naše šestka neodolala vábení krajinné propojovačky Hamry-Přebuz a vyrazila směr Chaloupky. V hospodě na Přebuzi jsme se opět setkali, ale než jsme stačili doplnit tekutiny, ostatní už byli znovu na cestě. Byť se jasně řeklo, že se jede přes Špičák, odpadlíci už v sobě nenalezli morál a nejvyšší hoře sokolovského okresu se zbaběle vyhnuli. A tím přišli o nejdramatičtější (a nejveselejší) okamžiky celého letošního kopis extrému. Při sjezdu ze Špičáku totiž předvedl Honzík ukázkové salto mortale (a to dokonce dvakrát na padesáti metrech), které jsem navíc podpořil já dalším držkopádem. Vše se podařilo Danovi natočit, takže se nezapomeňte mrknout na youtube. Osmu na předním kole se podařilo aspoň trochu srovnat, takže mohl hlavní hrdina proběhnuvších událostí absolvovat (byť s odpojenou přední brzdou) závěrečný sjezd na Stříbrnou.

Tam nás čekalo dokonalé zázemí Pepčovo chaty. Natopená sauna, náš tiskovka za grilem (tak dobrej hamburger jsem dosud neokusil), devítistrunka, dvanáctistrunka, banjo, basa, bubny (uááá, mé muzikantské srdce zaplesalo), ořechovice, dobrůtky a někdy k ránu komfortní spaní.
Nedělní cesta zpět se zvrhla v alibismus nejhrubšího zrna. Někdo jel vlakem, někdo autem s kolama naloženýma na vozejku, jen my s Rendou, Kráťa a Oravičové jsme statečně dorazili domů po svejch šlapkách.


TRASA: Boží Dar - Rýžovna - Blatenský vrch (1043mnm) - Horní Blatná - Jelení - Chaloupky - Přebuz - Špičák (990mnm) - Stříbrná ... (45 km)

 

Hradní

Email Tisk PDF

Oproti loňském sezóně přeci jen v předstihu, ale vzhledem k pěknému jaru neomluvitelně pozdě, jsme se na konci května jali s Lukášem plnit letošní cykloblog.

Původní záměr, dojet po páteřní cyklostezce č.204 do Frantovek, modifikovala Lukyho touha navštívit po dlouhých letech Cheb, a ochutnat tam znovuzrozené Hradní pivo. K tomu patoku vytáhl vypravěčský mistr historku o jediném nedopitém pivu v jeho životě, takový to býval ksindl (myslim tim to pivo, samozřejmě!).

Sraz byl v deset u čerpačky v Lokti, já to tentokrát vzal po silnici přes Hory, což je o fous kratší i rychlejší (slabá půl hoďka poklidnou projížďkou). Několikrát projetá cyklostezka nám nečinila obtíže, na rozježdění je dvěstěčtyřka ideální, páč jediný, navíc nepříliš náročný kopeček je výjezd z Hlavna na Dasnice (a ten chtěj navíc ještě v budoucnu obchvátit přes Šabinu). První pivo jsme dali tradičně v kynšperské Pivnici u Splavu, a nakonec se ukázalo, že to byl nejchutnější půlitr dne. Po sjezdu po nikdonevípořádněproč zúžené asfaltečce do Mostova jsme uhnuli do leva na Odravu, tudíž jsme sjeli z cyklostezky a do Chebu dorazili po hlavní (což sice bylo nepříjemné, ale rychlé).

Po několika marných telefonátech známým chebákům jsme na oběd zakotvili v restauraci U Kata. Gordon bleu normální, svijanská třináctka úděsná s kyselou pachutí. Luky se pídil, kde nám nalejou Hradní a místo aby nás poslali logicky na hrad (Dan mi teda tvrdil, že tam ho maj´), tak jsme si dali třetinku na chuť v Irský u Hypernovy. Po těch Svijanech mi přišlo dobrý, ale znovu už ho nemusim. Cestu zpátky jsme poctivě absolvovali po podél Ohře se klikatící fungl nové asfaltové cyklostezce, zastavili se na pivo, utopence a klobásu v Hlavně, hned poté se štěstím proklouzli hlídce policie (fakt jsem měl obavy, že budem funět do detektoru - teď se to v mém okolí hemží hrůzostrašnými skazkami o policejním běsnění na cyklostezkách) a vydařený výlet jsme krásně tradičně zakončili desítkou u Gardnera. Domů jsem dorazil v půl sedmý za dopadu prvních dešťových kapek.


TRASA: KV - Hory - Loket - Královské Poříčí - Sokolov - Citice - Hlavno - Dasnice - Kynšperk nad Ohří - Mostov - Odrava - Potočiště - Dolní Dvory - Cheb - Hradiště - Jindřichov - Tršnice - Nebanice - Chotíkov - Kynšperk nad Ohří - Dasnice - Hlavno - Citice - Sokolov - Královské Poříčí - Loket - KV ... (110 km)

 Galerie