horovi.info

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Rozhledna na Krudumu

Email Tisk PDF
Nedělní výlet byl unikátní v tom, že jsme poprvé v historii absolvovali celou trasu mimo silnice. Den před tím, jsme si s Lukášem ještě stihli dát odpolední tříhodinovou rychlovku s pivem ve srubu v Dlouhé Lomnici, svižným tempem za lehce chladivého počasí jsme najeli pade. Neděle měla být celodenním výletem, ale dopoledne jsme řešili seřízení sekačky a hlavně výměnu lanka od přesmyku.
Nakonec jsme vyrazili ve 12:30 a začli jsme hned z vostra. Z Tašovic do lesa směr obora Hory, prudký sjezd ke Svatoškam, následně prudký výjezd a přes Kozí hřbety do Slavkova. Tam jsme ukojili hlad ve výborný pivnici Rebel s velice příjemnou obsluhou. Následovala cesta na Třídomí - vypichuji Restauraci Puleček s dětským hřištěm, tam někdy musím vzít holky na oběd. Lesními cestami na Milíře a odtud už přímo na vrch Krudum, cíl naší cesty. Rozhledna je parádní s vynikajícím výhledem na všechny strany. A ještě jsem tam potkal kámoše Miloše, tak to byl takový bonus. Sjezd z Krudumu byl trochu náročný - Luky si chtěl ověřit jednu parádní cestu, takže jsme chvílema museli kola vést i nést. Zato sjezd z Nadlesí po zelený do Lokte polem i lesem, navíc se závěrečnou vyhlídkou na Loket, byl exklusivní. U Gardnera jsme to spláchli jedním půlitrem a mastili po stezce domů.

TRASA: Tašovice - Svatošské skály - Horní Slavkov přes Kozí hřbety - Třídomí - Milíře - Krudum (838 mn.m.) - Nadlesí - Loket - Doubí - Tašovice ... (50 km)

 

Na samotu za tetou

Email Tisk PDF

Po poctivé přípravě z předešlého dne jsme odhodlaně vyrazili na etapu, která měla býti královskou letošního pobytu v Oujezdě. Luky to plánoval na nějakých bratru 80 km a mělo to být takové brázdění vesniček v okolí nepomucké Zelené hory bez nějakého výrazného cíle.

Důležitou zastávkou byla samota v katastru města Kotouň, kde leta pobývá Lukášova teta, toho času čekající na operaci kyčle, přesto o koštěti čiperná, hovorná a soběstačná, to vše v těžko uvěřitelných 82 letech. Připravila nám znamenitá smažená vajíčka, což se ukázalo být klíčovou záležitostí, bo otevřenou hospodu, kde by navíc vařili, abys v kraji pohledal. Nakonec jsme byli šťastný za nehodivské pohostinství Pod Lipami, kde jsme konečně spláchli prach z cesty, následovaly Neurazy a Martinská hospoda, a pak už rychlý návrat domů, protože čas kvapil a únava narůstala. Za zmínku ještě stojí obec Myslív, kde se Lukáš těšil na hřbitůvek (objevený kdysi před 15 lety, za jeho spanilých jízd Nepomuckem), a kde sice hřbitov byl, ale nikoliv ten vysněný pidi s kostelíčkem.
Kilometrů jsme nakonec najeli "jen" 70, ale vzhledem k častým lesním a polním nábližkám jsme byli kola dostatečně nabažení, a jak se druhý den poránu ukázalo, také řádně uondáni.


TRASA: Újezd - Kbelnice - Letiny - Lázně Letiny - Svárkov - Ovčín - Žitín - Kokořov - Prádlo - Klášter - Dvorec - Mileč - Želvice - Bezděkovec - teta (Kotouň) - Chlumy - Nekvasovy - Kovčín (= Kozčín) - Milčice - Myslív - Nehodiv - Pohoří - Cikánka - Neurazy - Klikařov - Vojovice - Žinkovy - Radkovice - Luh - Horšice - Újezd ... (71 km)

 

Křížový vrch a Roupov

Email Tisk PDF

Až ke konci dovolené se mi konečně podařilo vyrazit na vytoužený celodenní cyklovýlet. Vzhledem k prodělané angíně a hříšně nízkému objemu dosud najetých kilometrů se nedaly čekat nějake mimořadne vykony, ale o to víc si vážím takovýchto ojedinělých počinů.

On to vlastně ani celodenní výlet nebyl, vyráželi jsme s mým nejoblíběnějším cyklo společníkem Lukášem okolo půl třetí odpoledne. Málem to byla cesta nazdařbůh, ale těsně před výjezdem jsem na chalupě objevil novinový výstřižek s popisem cyklotrasy přes Křížový vrch. A tak jsme vyrazili směr Stod. Malebnost krajiny, vesniček a silniček okolo Přeštic jsem už tady zmiňoval, takže jenom potvrzuji, že je to pastva pro cyklisty ze strohých Sudet. Lužany nám nabídli bohužel nepřístupný zámek českého architekta a mecenáše Josefa Hlávky, Křížový vrch nás lehce zklamal zavřenou vyhlídkovou věží (je otevřená jen o víkendech) a v Merklíně jsme se posilnili utopencem a okusili dobřanské kvasnicové. Neplánovaně jsme se podívali i na zříceninu hradu Roupov, na kterém byl Luky o den dříve s Klusim, tudíž mě zkušeně provedl a podal poutavý komentář k zachovalé černé kuchyni s komínem (rovněž tam při zběsilé jízdě zahradou líznul smrček, až jsem málem smíchy spadnul z kola). Famozní tečkou za příjemným dnem byla jedenáctka v nezdické hospůdce, domů jsme lehce unaveni dorazili se západem slunce.


TRASA: Újezd - Horšice - Lužany - Skočice - Oplot - Přestavlky - Dolní Lažany - Lažany - Křížový vrch u Stodu (turistická známka č. No.936) - Maškrov - Líšina - Čelákovy - Zemětice - Merklín - Roupov - Hrad Roupov (turistická známka No.542) - Vřeskovice - Borovy - Nezdice - Zálesí - Horšice - Újezd ... (60 km)

 

kOPIS xTrEAM 2009

Email Tisk PDF

Původně jsem chtěl mít před tradiční sportovní akcí už něco najeto, ale vzhledem k okolnostem (a počasí) to letos vypadá na stejně mizerný cyklo výkony, jako loni (a předloni, sakra!). Tudíž jsem nedokázal posbírat dost odvahy vyrazit s Danem a Kráťou v osm ráno směr Božák, ani jsem alibisticky nejel s ostatníma cyklobusem, alébrž jsem se rozhodl pro sólo stíhací jízdu - místem střetu se měla stát pivnice U Medvěda v Horní Blatné.

Vyrazit jsem hodlal v jedenáct a pohodovou jízdou přes Děpoltky, Oldřichov a Pernink jsem měl být v jednu v Blatný. Jenže. V 11 jsem to nestihl (vstal jsem příliš brzo, což mě uchlácholilo, a tak jsem ještě doma cosi přivrtával na zeď), a navíc jsem se ještě před odjezdem rozhodl pro výměnu podezřele vyměklé duše. Nakonec jsem razil přesně v poledne, pročež jsem musel řádně kopnout do vrtule a bohužel jet nejpřímější cestou, tudíž po hlavní. Zejména kopec Merklín - Pernink mě nepříjemně překvapil svou neústupnou vytrvalostí, navíc jsem při vjezdu do Perninku znovu píchnul přední kolo, takže jsem v rozmezí jedné hodiny znovu měnil duši (vrátil jsem tam tu ranní splaskávající).

Tu bandu jsem ale v Blatný stihl, akorát jim začali nosit oběd. Bohužel pro ně neměli trpělivost počkat, než i já naplním útroby, což se jim stalo osudným. Sedět se mnou vydržel jen Dan a záhy se ukázalo, že pouze my dva (a doprovodný vůz a vlastně ještě dva kolobrndaři) věděli, kudy vede další plánovaná trasa. Zbytek týmu se nekontrolovatelně spustil do Potůčků, takže si to, panáčci, museli na Jelení vyšlápnout přes Německo do krpálku. My, jedoucí správnou cestou po běžkařské magistrále, jsme aspoň měli čas trochu vyplenit doprovodné vozidlo, bohužel se chladil jen Staropramen a snad ještě horší Budvar v plechovkách. Nad Jelením jsme se konečně všici střetli, následoval sjezd na přebuzské pivo a pak už šmahem na Šindelku, kde se buřtovalo, chlastalo, kecalo, smálo a nakonec i spalo.


TRASA: Vary - Otovice - Podlesí - Velký Rybník - Hroznětín - Merklín - Pstruží - Pernink - Horní Blatná - Jelení - Přebuz - Krásná Lípa - Šindelová ... (53 km)

 

Nebílovy

Email Tisk PDF
Naší krátkou cyklodovču jsme završili nejpěknější vyjížďkou ze všech tří dnů. V krásném počasí jsme vyrazili před druhou hodinou směr Štáhlavice. Až do Seče jsme si to šlapali po polních a lesních cestách, což je v našem případě nevídané, leč v tomhle kraji se to opravdu nabízí. Drobným nezdarem bylo lehké kufrování mezi Zdemyslicemi a Žákavou, ale skr nasrkz projetý les taky nebyl k zahození. Kvůli ztracenému času nás pak ani nemrzela Jiříkova nepřítomnost ve Štáhlavicích (zato nás mrzela ta hlavní silnice do Nezbavětic), pivo jsme si tak dali až v Nebílovech - na terásce přímo před místním barokním zámkem - parádička.
Při návratu přes Přeštice jsme se opět přesvědčili, ža na rozdíl od Karlovarska je okres Plzeň jih prošpikovaný vesničkami, klikatými vedlejšími silničkami, to vše podpořeno spoustou výborně sjízdných lesních a polních nábližek.
TRASA: Oujezd - Libákovice (na pole jsme uhli těsně před Kbelnicí) - Chocenický Újezd - Seč - Zdemyslice - Žákava - Nezvěstice - Štáhlavice - Štáhlavy - Nezbavětice - Chválenice - Nebílovy - Netunice - Předenice - Lišice - Dolní Lukavice - Přeštice - Příchovice - Radkovice - Vytouň - Horšice - Oujezd ... (63 km)
 


Strana 10 z 12

Galerie