horovi.info

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Issac Asimov - A zrodí se Nadace

Email Tisk PDF

Chronologicky dle děje jde o druhý díl ságy, ale Asimov tuhle knihu napsal jako svoji úplně poslední (dokonce vyšla až po jeho úmrtí). Jak autor v předmluvě sám poznamenává, jde o vrchol a symbolické zakončení celé jeho spisovatelské dráhy, dokonce se přirovnává k Hari Seldonovi a psychohistorii bere jako své dítě. Četlo se mi to dobře, sem tam se mistrovi povedl i jeho obvyklý majstrštyk v podobě překvapivého dějového zvratu, byť o menší údernosti než obvykle. Kniha zachycuje úpadek Říše, které se Seldon snaží čelit zdokonalováním psychohistorie. Do značné míry je knížka smutná, umírá v ní spousta oblíbených postav. V poslední kapitole se konečně objevují mentalisté a zmínka o Druhé nadaci je vychytrale tajemná.

 

Toužim 2015

Email Tisk PDF

Už drahně let jezdím hrát hasičskej futsalovej turnaj do Toužimi. Náš tým z KŘ se několikrát natahoval po titulu (druzí jsme byli třeba v roce 2013 po finálové prohře 2:4 s Košutkou), ale až letos to konečně vyšlo. Urvat pohár pro vítěze se nám povedlo v jubilejním dvacsemifinálový duel proti Košutceátém ročníku, který se vyznačoval vysokou úrovní a vyrovnaností přihlášených týmů. Všichni přivezli do Toužimi mladé, hladové vlčáky, takže o modřiny a škrábance nebyla nouze. Až jsem si vysloužil pověst nerváka (to když jsem byl v zápase proti Domažlicím skopnut k zemi dvakrát během jediné minuty a trochu jsem si slovně ulevil).

Celý článek...
 

Servisní knížka - Cube Acid 29

Email Tisk PDF

20.7.2018
Přehození plášťů předek-zadek a výměna řetězu. Řetěz HG-54, nasazuje se nápisy na vnější stranu (tzn. jdou číst při pohledu na přehazovačku) a spojuje se tak, že vnitřní článek je tažný (ve směru šlapání), tzn. když se nasadí a provleče nový řetěz, tak blíž k přehazce je vnitřní článek bez čepu a blíž ke středu kola je vnější článek s připraveným čepem, nasadí se nejtovačka (utahování logicky zvenčí), dotáhne se vnitřní závit (tím se řetěz usadí) a nanýtuje se čep. Stav tachometru 8220 km, na předchozí řetěz HG-95 nalítáno 2930 km.

Pozn.: Při první jízdě s novým řetězem zjištěno, že nejpoužívanější kolečko na kazetě (třetí nejmenší) malinko střílí (po  prvních 15 km si to asi sedlo). Jsem rozhodnut teď jezdit na stávajícím řetězu dokud to půjde a následně s novým řetězem vyměnit komplet zadní kolo s kazetou a novým nábojem s ořechem. Možná by se dalo někde na bazoši koupit celé vypletené kolo, tedy i nový ráfek.

9.4.2018
Oproti loňsku jsem na kolo usedl o týden později. Stav tachometru 7170 km. Za rok 2017 tedy najeto 1211, což není žádná sláva. V pondělí jsem si dal prvních 50, překvapivě se držely nohy i zadek. Do cykloblogu už tyhle lokální vyjíždky cpát nebudu.

16.8.2017
Opětovné problémy s fungováním tachometru (po focení pod Hazmburkem přestal ukazovat). Nejdřív jsem neefektivně šteloval s magnetem, pak jsem usoudil, že je slabá baterka a v Ústí koupil novou L1142. Bohužel bez výsledku. Nakonec jsem zjistil, že je téměř přetrhlej drát k čidlu (příliš utaženej šnelbind). Už jsem si vyhlížel novej tacháč (asi Sigmu BC X.X), ale Jašík všechno spraví. Takže tacháč opět funkční, obvod kola nastaven 2225 a celkový počet km 6867 (130 jsem najel bez tacháče).

30.3.2017
Stav tachometru 5959. Sedl jsem letos poprvé na kolo (a dojel k Matějkum na pivo a pak silou vůle přes les do Hor na hřiště za Vali a Esterkou - 10 km ;-). Kolo se jeví býti v cajku, jen přetrvávají dlouhodobé problémy s ořechem kazety - kazeta má (asi od začátku) malej vakl a hlavně zvuk volnoběžky je divnej. Občas mi v kazetě při šlapání cvaká. Jsem rozhodnutej na tom dojezdit, dokud bude Vali na tyči a pak si koupim celej novej zadní náboj s ořechem (možná i kazetou) a nechám si přeplést zadní kolo.

15.8.2016
Výměna řetězu. Jsem idiot! Řetěz HG-54 mi rachtal (viz. níže), protože jsem si ho blbě nasadil. Jak má ramínko přehazky mezi dvěma kolečkama takovou kovovou přepážku, tak řetěz má bejt za ní. A já ho provlíknul před ní, tzn. jsem více než 2000 km brousil řetězem železo přehazky. Proto ty zvuky. Po přehození do správného stavu (nemusí se roznejtovat řetěz, stačí povolit kolečka přehazky, roztáhnout ramínko a řetěz podvlíknout) vše tiché a HG-54ku tak příště klidně zase koupím. Najel jsem na ní 2420 km, tzn. stejně jako na HG-94. Mezitím jsem si už ovšem koupil nový řetěz HG-95 (na kupkolo.cz za 459,- + mazací olej Finish Line Teflon Plus DRY, kapátko (objem - (náplň): 60 ml) za 129,-) a včera jsem ho nandal. Stav tachometru 5290 km.

10.5.2016
Pozdnámka k řetězu. Na kupkolo.cz koupený HG-54 je strašlivě hlučnej, rachtá jak traktor. Na chvíli pomáhá důkladné promazání, ale příště už ho nechci. Raději zkusím HG-74.

10.4.2016
Na podzim 2015 jsem koupil nové pláště a destičky, ale k výměně jsem se dostal až před sezónou 2016. Takže nově obouvám pláště Schwalbe Hurricane (drát, 29x2.0, 390 za kus) a destičky jsem koupil Force m08 (pro mé brzdy Shimano Deore BR-M445). Starý destičky už byly dost na krev, taky jsem na ně nalítal 4 tisíce, což je hodně. Stav tachometru 3930 km.

Bohužel při včerejší první zkušební jízdě jsem zaznamenal divnej zvuk jakoby od řetězu - když šlapu, tak je to jako na traktoru. Budu bádat a zkoumat. Jinak pláště OK (nepozoruju zásadní rozdíl oproti původním Rapid Rob), brzdí to jak šlak.

25.6.2015
Po kOPIS xTrEAMu už mi měrka s trochou toho tlačení řetězem propadla, tak jsem se dneska dal do samovýměny. Samotná výměna řetězu pomocí zakoupené nýtovačky s nastavitelným dorazem byla otázkou několika minut, ovšem minimálně hodinu mi zabralo pucování pastorků, převodníků a vůbec všech míst na kole, kam jsem se bez řetězu dobře dostal. Stav tachometru 2870 km, tudíž jsem na HG-94ku najel slušných víc než 2,5 tis. km. Uvidíme, kolik natočim na HG-54. Jinak novej řetěz je namazanej pěkně lepkavym mazivem, tak zvažuju, že ho umeju a namažu klasikou. Ale možná na to taky budu línej...

22.5.2015
Nějak jsem servis lajdal, ale asi nic zásadního nebylo. Nyní mám na tacháči (kterej začal zlobit - přestal odečítat, ať jsem nastavoval magnet jakkoliv - nakonec se ukázalo, že je slabá baterka, tak jsem tam narval nějakou rozměrově tlustší, co jsem našel doma) cca. 2670km a nějak mě uniklo, že bych měl čeknout řetěz. Šuplerou vychází hodně nad limitních 132,9 mezi jedenácti články, takže jsem objednal na kupkolo.cz řetěz HG-54, nýtovačku HG a měrku. Při přípravě na výměnu jsem zjistil, že správná délka řetězu u mého kola je 110 článků (viz. měření na http://www.rst.mp-all.de/kette.htm a také přímo uváděná délka Shimano Deore CN-HG54 10-Speed, 110 chain links, na ruském webu se specicikací modelu Cube Acid 29" 2012 - http://www.2012.cuberussia.ru/models-acid_29/ - ovšem ve skutečnosti mám na řetězu 112 článků!!! Asi se Gašek řídil heslem naměřit + 2 navíc.

Aktualizace - tak šuplerou jsem měřil blbě (musí se použít horní rohy!) a koupená měrka ukázala, že řetěz je ještě dobrý!!! Po problémech s původním řetězrm (viz. níže) mi tam totiž Gašek dal XTéčkovej řetěz HG-94 a ten, zdá se, drží jak židovská víra. A taky jezdim děsně šetrně, žádný bahno a žádný křížení řetězu.

29.5.2012
Garanční prohlídka (222 km) a hned závada - výměna vadného řetěze. Už dvakrát mě řetěz nechal na holičkách, používáním mu tuhnuly články a nedalo se na tom jet (střílení řetězu). Doufám, že nový řetěz bude OK. Jinak mě na prodejně trochu naštvali - objevil jsem dvě odřeniny laku až na hliník.

20.4.2012
Nákup nového kola. Po pečlivém výběru jsem se rozhodl znovu pro Cube, u Gaška jsem sehnal jinak téměř nedostupný model Cube Acid 29 v potřebné velikosti rámu 21. Oproti sériové výrobě jsem požadoval vyměnit pedály za nášlapy (krásný M520 v bílé barvě) a přidělat rohy (bez kterých už neumím jezdit). Následovalo shánění tachometru (nakonec nějakej Kellys KCC-13, kterej má nastavení ODO), brašny (s kolem barevně perfektně sladěná Specialized DirtBag) a dalších drobností (duše, atd.). Taky jsem si otočil představec směrem dolu a sedačku posunul co nejdál, protože jsem ze starýho CUBE zvyklej jezdit na chrta.

 

Jak jsem ztratil hlas (a hlavu)

Email Tisk PDF
Kdo by si pomyslil, že mi ženskej basket přinese jeden z největších sportovních zážitků vůbec. Nakonec jsem rád, že nám tady tu arénu postavili a já mohl být u všeho podstatného osobně přítomen. Nejkrásnější byl asi pátek, kdy se povedlo úplně nečekaně vystříknout Australanky. Sobotní semi bylo trochu utrápené a z obou stran upracované, ale Hanka to všecko zvládla. Hanka... nejsem si jistej, jestli bylo v televizi dokonale vidět, jaká je to neskutečná plejerka. Opravdu hráčka podle mýho gusta a naturelu, jaj, s tou bych si chtěl zahrát v jednom týmu. Skutečná basketbalová růže mezi trny (jasně že (k)Vítečková dává body, ale jednou je střelkyně, tak se to od ní očekává). Úrovní nasazení, touhou porvat se o každý balón Machule vysoko převyšovala všechny ostatní na place. Sbírala doskoky, zisky, asitence, body. MVP nemohl dostat nikdo povolanější.
Když si vzpomenu, jak jsem byl vždycky zmlácenej po dvou víkendovejch zápasech, tak smekám klobouk před fyzickým (a morálním) fondem našich holek. 6 zápasů v 7 dnech si absolutně nedovedu představit.
Krásnej pohled byl i na cheerleaders a před finálem jsem se na hajzlíku pozdravil s panem prezidentem. No, co víc si přát? ;-)
 

Statistiky ze sezón 1997 - 2003

Email Tisk PDF

Nedávno jsem na disku našel povalující se statistiky ze starejch dobrejch basketovejch časů. Pro statistické fajnšmekry (třeba Špáču) by to mohlo být místy zajímavé čtení. Stahujte v zipu na tomhle místě.

 


Strana 1 z 5

Právě připojeni - hostů: 30