horovi.info

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Veronica Rothová - Aliance

Email Tisk PDF

Hurá, mám tuhle prapodivnou trilogii z krku. Bylo v tom trochu sebemrskačství, ale nedalo mi to a i třetí díl jsem poctivě přelouskal. Dějově to není úplně špatný, za hranicemi Chicaga se toho děje docela dost a sem tam se objeví i náznak překvapivého zvratu. Nicméně forma zůstává - ústřední a bohužel zbytečně dominantní veliká láska Tobiase a Tris ve stylu bravíčka (ach, och, ech...) mi nepřestala lézt na nervy. Vychytralý závěrečný plán na "záchranu světa" je směšně nepromyšlený a nikdy by ve skutečnosti nemohl vést k cíli. Velké plusové body přičítám autorce za odvahu v závěru a přiznávám, že posledních pár kapitol jsem četl v kuse a hltavě.

 

Veronica Rothová - Rezistence

Email Tisk PDF

Je to dost nepochopitelné, ale pokračuji ve čtení divergentní trilogie. Druhý díl byl obsáhlejší než ten první, bohužel velký prostor je věnován rádoby psychologické love story mezi Tris a Tobiasem (neboli Čtyřkou). Ještě že je hlavní hrdince 16 let, tomu to tak odpovídá. Jak už jsem psal u prvního dílu a stále si nemůžu pomoct - potenciál je v zápletce velkej (chviličku to bylo až tajemný), ale to zpracování tak nějak pokulhává. Pořád se uklidňuju tím, že je třeba jen zpackanej překlad. Nejradši bych se na to už vykašlal, ale bohužel mi to nedá. Mám připravenej třetí, naštěstí závěrečnej díl. Bože, ta Beatrice mi zas poleze na nervy... ;-)

 

Veronica Rothová - Divergence

Email Tisk PDF

Scifi z Chicaga budoucnosti, které je rozděleno do pěti frakcí - Odevzdanosti, Neohroženosti, Sečtělosti, Mírumilovnosti a Upřímnosti. Hlavní hrdinka Tris si coby Odevzdaná v den šestnáctých narozenin vybere frakci Neohrožených, čímž zcela změní svůj život. Absolvuje tuhý výcvik po dohledem Čtyřky a celou dobu se snaží skrýt svou divergenci. Třeba je to překladem, ale bohužel mi kniha připadala příliš plochá a přímočará. Takovej čtivej brak, no. Autorka knihu psala na univerzitě coby student a ten nedostatek nadhledu a životních zkušeností tam prostě cítím. Rozhodně oceňuji originální námět, ovšem chybí mi nějaké vymakané zašmodrchání děje. Nakonec si člověk odnáší zásadní poselství, že rodina a mateřská láska jsou nade vše. Zklamán až zaražen jsem byl z nijakého ukončení knihy, pořád jsem hledal nějakou další kapitolu. Nakonec se ovšem ukázalo, že Divergence je pouhým prvním dílem trilogie (2. Rezistence a 3. Aliance), takže přemejšlím, esli číst dál. Na každej pád je kniha více než úspěšná, Veronice se podařilo prodat filmová práva, na CSFD má film slušných 65%.

 

Agatha Christie - Deset malých černoušků

Email Tisk PDF

Další náhodně "otevřená" kniha v Kindlu. Od světoznámé britské autorky detektivních románů jsem zatím nic nečetl a ukázalo se, že "černoušci" jsou jedním z jejích nejslavnějších děl a dočkali se několika divadelních a filmových zpracování. Román byl publikován v roce 1939 a i v roce 2016 působí svěžím a moderním dojmem. Děj pěkně odsejpá, deset návštěvníků Černochova ostrova postupně umírá, až nezůstane ani jediný... takže kdo je vrah?

 

Michael Palin - Pravda

Email Tisk PDF

Na knížce byly lákavé dvě skutečnosti. Za prvé je Palin mým nejoblíbenějším Monthy Pythonem a za druhé se děj knihy částečně odehrává ve Varech. Takže jsem se s vervou pustil do čtení a celkem lehce, byť bez větších zážitků, jsem ji po měsíci dolouskal. První varování - nečekejte nic k popukání... pohříchu jsem se nezasmál ani jednou. Zásadní postavou románu je ekologický aktivista Hamish Melville, o kterém se hlavní hrdina - novinář a spisovatel Keith Mabbut - snaží napsat oslavný životopis. Opravdu velice odpudivé téma. Nakonec se naštěstí ukáže, že twinpeaksovskou terminologií "sovy nejsou, čím se zdají být", ale na nějaké supr napětí to zdaleka nestačí. Nejlepší částí knihy je samotný závěr, kde se přeci jen dají věci trochu do pohybu a vděčné jsou samozřejmě i dvě kapitoly o Karlových Varech (byť z Prahy se do nich obvykle nejezdí vlakem a říčka Teplá nestéká z hor).

 


Strana 4 z 15

Dojmy a postřehy


Právě připojeni - hostů: 32