horovi.info

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

George Orwell - 1984

Email Tisk PDF

Tuhle klasiku jsem začal číst z kindla trochu z nudy - jen tak jako že to zkusím. Od první stránky mě knížka chytla - deprese, beznaděj a bezmoc jsou v ní líčeny neuvěřitelně věrně a přesvědčivě. Člověka až mrazí v zádech. Když jsem mrknul na rok vydání (1949), doslova jsem zíral jaký byl Orwell vizionář. Jules Verne hadr. Samozřejmě v porovnání s dnešními dějově dokonale propracovanými knihami je Orwellův román trochu přímočarý, dějově až nezajímavý... ale to dokonalé vykreslení všudypřítomného zmaru stačí k tomu, abyste tuhle útlou knihu spolkli jak mailnu. Winston Smith, O´Brien, Julie, Ministerstva Lásky (tam se mučí), Pravdy (tam se ohýbá historie), Míru (Oceánie je v neustálé válce) a Hojnosti (proléti v totální bídě, vnější strana v bídě, vnitřní strana v přepychu), doublethink a luxusní newspeak se svými až cimrmanovskými pravidly utváření slov. Brrrr... určitě si to přečtěte!

 

Jo Nesbø – Červenka nese smrt

Email Tisk PDF

Ke třetí knize s Harrym Holem v hlavní roli jsem se dostal náhodou - kolega mi na pár vánočních dní půjčil složitě ulovený kousek z knihovny. Začíná mě štvát, že jsem celou sérii nečetl pěkně popořádku, alébrž na přeskáčku. Červenka je pro další vývoj série dost důležitá - Harry se seznamuje s Rachel a je zavražděna jeho kolegyně Ellen - kterážto vražda zůstává v knize nepotrestána a bude řešena v dalších dílech. Upřímně si nepamatuju, jestli hned v Nemesis, která následuje po Července a kterou jsem kdysi už četl (samozřejmě si z ní pamatuju prd). Jinak dějově mi to tentokrát zas až tak nesedlo, možná je čas si načas od Nesba odpočinout, páč mi to přijde furt dokola. Navíc mi tu chyběl moment překvapení a dějového zvratu - od půlky už člověk tak nějak tuší, jak to všechno bylo, je a bude. Dvě základní časové linie - druhá světová válka a přelom milénia se střídají možná příliš živelně, navíc jsem měl tradiční problém se zorientovat v záplavě norských jmen (ať už postav nebo lokalit). Autor se taky pouští do zajímavého ohýbání reality a faktů - v roce 1999 se v Oslu žádná schůzka Arafat - Barak - Putin - Clinton rozhodně nekonala (inspirací asi byl blízkovýchodní mírový summit v Camp Davidu v červenci 2000). Ale abych neodrazoval čtenáře - Harry je pořád dobrej kolík (navíc kvituju, že tentokrát nemá žádný nadpřirozený výstupy) a knížka se čte výborně... což se ovšem v případě severských detektivek tak nějak předpokládá.

 

Čínský národní cirkus

Email Tisk PDF

Na tuhle podívanou bychom asi lístky ze své vůle nesháněli, ale když nám spadly do klína, rádi jsme do KV Areny s Viktorkou vyrazili. Hned pět lupenů nám věnovala Martina Horů (nějaké pracovní benefity), a tak jsme mohli přizvat ještě tetu Popelku s Kačkou. Ještě před samotným začátkem byl trochu ořech s usazením do hlediště. Dle informací nešťastných organizátorek vytiskly dvě agentury stejné lístky, takže se to na place řešilo tu klidně, ondy malinko hystericky. My na přesazovačce každopádně vydělali a nakonec zakotvili v řadách 8, 9 a 10, tudíž jsme měli vše jako na dlani.

Celý článek...
 

Jo Nesbø – Švábi

Email Tisk PDF

Děj druhé knihy s Harrym Holem se odehrává v Bangkoku, kde byl zavražděn norský velvyslanec (a následně další řádka lidí). Oproti "australskému" Netopýrovi Nesbø kriminální (a pedofilní) zápletku přeci jen více zašmodrchává, jeden aby se v té záplavě postav s divnými norskými (případně thajskými) jmény ztratil. Harry Hole je na můj vkus a na jeden příběh až příliš "nesmrtelný", chytá tak trochu severský syndrom Lisbeth Salanderové, která přežije i kulku do hlavy. Ale jinak jsou Švábi správná gradující detektivka, poslední kapitoly je člověk nucen zhltnout najednou a rychle. Jo a zdá se, že právě v Bangkoku alkoholik Harry přičichne k opiu (viz. Levhart), žádná osudová láska se ovšem tentokrát nekoná.

 

Terry Pratchett - Malí bohové

Email Tisk PDF

Třináctá kniha zeměplošné série, opět v překladu Jana Kantůrka (jako vždy skvělém - hlavně ty hvězdičky v zápatí). Trochu mě překvapilo, že řada čtenářů řadí tuhle knížku mezi Pratchettovu nejzdařilejší. Já rozhodně nebyl zklamán, ale u Úžasné Zeměplochy už jsem se řehtal i víc. Možná že jsem nebyl dostatečně soustředěný, možná mě trochu minulo církevní téma. Na každý pád bůh Om ve vtělení malé želvy je výborný a v kombinaci s prostým novicem Brutou disponujícím geniální pamětí jsou dostatečně výraznou ústřední dvojicí. Hlavní padouch Vorbis a vůbec celá omniánská církev ve své olbřímí prohnilosti jsou k nakousnutí. No a dobrej týpek je taky postevník Severián Vít Paznehtul, který živoří v poušti v domnělém blahobytu tisícovek malinkých bohů. Autora je třeba ocenit, jak dokáže jednotlivé knihy Zeměplochy zasadit do jednotného a uceleného prostředí. Nejvtipnější postavou série je pro mne i nadále SMRŤ, byť ho v téhle knížce bylo pohříchu málo. ALE BYL!

 


Strana 5 z 15

Dojmy a postřehy


Právě připojeni - hostů: 18