horovi.info

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Jo Nesbø – Levhart

Email Tisk PDF

Jak jsem minule v případě Nemesis chválil uvěřitelný děj, tak si musím tentokrát postěžovat. Harry Hole je sice sympatickej borec, ale autor mu v Levhatovi nadělil až příliš ujetý a scifi kriminální i životní peripetie. Taky jsem se ztrácel v příliš objemné hromadě postav navrch s divnými severskými jmény, takže není divu, že jsem tu bichli louskal docela dlouho. Jak mám tyhle temný detektivky ze severu rád, tak v tomhle případě jsem nebyl dvakrát odvázaný.

 

Ivan Kraus - Číslo do nebe

Email Tisk PDF

Soubor povídek od Ivana Krause jsem přečetl krátce po knížce Po strništi bos. Zatímco Svěrákův laskavý humor psaný zvukomalebnou češtinou byl takovým pohlazením po duši, na Krausův suchý, sarkastický styl jsem si pár kapitol musel zvykat. Ale nakonec jsem se bavil královsky, ač autor popisuje nelehká poválečná léta, tak jak je prožívala jejich početná rodina. Pokud je starý Kraus líčen alespoň z poloviny pravdivě, tak to musel bejt neskutečnej kolík. Tak originální soužití v manželství už se dneska nevidí...

 

Lars Kepler - Písečný muž

Email Tisk PDF

Manželé Ahndorilovi znovu nezklamali. Po pročtení dojmů z předchozích tří dílů mám pocit, že Keplerovci zrají jak víno a Sandmannenn je jejich nejlepší díl z volné série ze života Joony Linny. Děsně by mě zajímalo, jestli měli autoři děj aspoň zhruba vymyšlený už při psaní Hypnotizéra nebo se potenciál psychopata Jurka Waltera zhmotnil až ve Svědkyni ohně. Těžko vymýšlet stále originální zápletky, ale nasazení mé oblíbené Sagy Bauerové na uzavřené psychiatrické oddělení za účelem vytáhnutí informací z Jurka Waltera mi snad až příliš připomnělo Mlčení jehňátek. Jinak se to četlo jedna báseň, posledních 150 stran se skoro nedá přestat. Je to děsně fikaný, dělat krátký kapitoly. Po každý dočtený si totiž řeknete - ještě jednu!

 

Zdeněk Svěrák - Po strništi bos

Email Tisk PDF

No jo, Zdenda. Ten dokáže polaskat duši svojí vytříbenou češtinou. Fikaný je, že kapitoly mají obvykle půlstránku, takže se to čte úplně samo. Navíc je to v podstatě předmluva k mojí milovaný Obecný škole. Eda Souček, Rosenheim, prostě paráda. Jen mi je trochu líto, že nevím, co v knize je reálie a co fikce. Fakt by mě to zajímalo. Snad pan Svěrák ještě stihne vydat nějaký podrobný životopis.

8/10

 

Kateřina Tučková - Žítkovské bohyně

Email Tisk PDF

Dobrý. Autorka je ročník ´80 a psát rozhodně umí. Po delší době jsem přečetl knížku rychle, byť tomu hodně napomohl "prázdninový" tejden ve Frýdku. Bavit mě to přestalo jen v prostřední pasáži, kdy se hlavní hrdinka Dora Idesová zahrabala do studia komunistických a nacistických archivů a do té doby strhující děj trochu ztratil na tempu. Moc se mi líbil pěkně uchopený závěr knihy a vůbec celé to téma ženskejch léčitelek, pro mě na první pohled naprosto nezáživné, je autorkou předloženo natolik zajímavě, že mě to donutilo dokonce googlit něco víc o bohyních ze Žítkové. Fikce a reálie jsou citlivě namixované, takže se to skvěle čte, ale zároveň vás román i historicky obohacuje. Rozhodně bych knížku nařídil přečíst všem, kdo žehrá na dnešní dobu a stýská se mu po rudých časech.

Teď mě napadlo, že bych mohl začít knížky hodnotit... takže Žítkovským bohyním dávám 7 z 10.

 


Strana 7 z 15

Dojmy a postřehy


Právě připojeni - hostů: 18