horovi.info

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Stieg Larsson - Milénium

Email Tisk PDF

Pominuli všeobecnou profláknutost severské trilogie, velmi mě oslovil životní pech autora. Odevzdat budoucí bestseller nakladateli a umřít na infarkt, to fakt naštve. Pokud jste ty tři slavný bichle ještě nečetli, tak nepokračujte v louskání týdle minirecenze. Asi se mi nepovede napsat to bez náznaků děje.

Celý článek...
 

Prokletý ostrov (Shutter Island)

Email Tisk PDF
Ano, ano, ano. Po předlouhé době film, ke kterému nemám výhrad. A to včetně konce, který byl ve stylu Asimovovy Nadace a říše - po poslední větě se mi ještě drahnou dobu proháněli po zádech mraziví mravenci. To, že jsem v půlce tohodle mysteriózního thrilleru trefil rozuzlení mi tentokrát ani trochu nevadilo, klidně to mohlo všechno dopadnout úplně jinak. Režisér Martin Scorsese je tradičně chválen za dokonalou formální stránku, atmosféra, kamera, střih, hudba, zvuk, všechno do sebe parádně zapadá. Taky jsem se utvrdil, že mám rád filmy s flashbackama. I na Prokletém ostrově si jich hlavní hrdina (výborný DiCaprio coby detektiv, který pátrá po uprchlé chovankyni psychiatrické léčebny) užije dost a dost.
 

Robert Fischer - Temné stránky duše

Email Tisk PDF

Nebyl jsem si jistý, zda cpát knihu tohoto typu do čtenářskýho deníku, ale když už jsem těch 400 stránek encyklopedie o Lynchově díle přelouskal, tak sem fláknu pár vět. Vánoční dárek od Barušky jsem samozřejmě začal louskat z prostředka od kapitoly Lost Highway. A hned jsem zjistil, že knížka nemá šanci splnit velká očekávání do ní vkládaná, a že se z ní nedozvíme, jak to všechno autor myslel (jako bych nevěděl, že Lynch návody zásadně neposkytuje). Po Lost Highway jsem přirozeně pokračoval filmem Mulholland Drive, ale pak jsem se nějak začetl a dal Temné stránky duše od začátku až do konce.

Asi nejvíc mě zaskočila (a pobavila) informace o tom, jak si Lynch po patnáctileté známosti vzal svou dlouholetou střihačku Mary Sweeneyovou, se kterou měl čtrnáctiletého syna, načež po měsíci společného manželského soužití požádali o rozvod kvůli "nepřekonatelným rozdílům". Fakt magor (nebo magorka, případně oba magoři :-). Jinak, jak už jsem naznačil, mě kniha obsahově trochu  zklamala - namísto suchých popisů vzniku a uvedení filmů jsem se spíš těšil na všechny možné interpretace. Ty sice v knížce jsou, ale dovolím si tvrdit, že bych dokázal najít i jiné, mnohdy zajímavější výklady (třeba v sérii Twin Peaks - tam mi přijde Fischerův výklad vyloženě plochý).

Takže knihu doporučuji jen skalním fandům, ostatní raději zkoukněte Lost Highway (v kině!!!).

 

Michael Cunningham - Za soumraku

Email Tisk PDF
Mé první setkání s autorem bestsellerů Hodiny a Domov na konci světa nedopadl úplně nejlépe. Absolutně nezpochybňuji Cunninghamův spisovatelský um, jeho schopnost psychologického vykreslení postav je nepopíratelná, ale bohužel ve svém posledním románu Za soumraku se mi příliš netrefil do noty s prostředím děje. Hlavní hrdina - Peter Hariss je majitelem galerie v New Yorku, takže se kniha hemží jmény mladých umělců, která mi nic neříkají. Ale za přečtení kniha určitě stojí, už tím, že to není žádná bichle.
 

Terry Pratchett - Těžké melodično

Email Tisk PDF

Šestnáctá kniha ze zeměplošné série mi byla optimálním společníkem na dovolenou. Hlavní hrdina, hudebník  Imp y Cilin, si koupí v magickém obchodě v Ankh-Morporku kytáru a v kapele s trpaslíkem Zlotou a trolem Cliffem poblázní celou Zeměplochu svojí hudbou s kamením (kapela se jmenuje The Howling Stones :-). Do dějě Pratchett umě zaplétá taky Zuzanu Stohelitskou, která chca nechca musí dočasně převzít job od svého dědy Smrtě. Škoda, že neumím anglicky natolik dobře, abych si knížku dokázal vychutnat v angličtině. Jsem totiž přesvědčenej o tom, že Kantůrkovi se svým dokonalým překladem podařilo přebít originál. Obrovské množství absurdního humoru, hlášek a narážek na svět hudby. Sranda na druhou.

 


Strana 9 z 15

Dojmy a postřehy


Právě připojeni - hostů: 22