horovi.info

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Lars Kepler - Hypnotizér

Email Tisk PDF

Po Larssonovi jsem se hned pustil do dalšího severského autora. Hypnotizér mi zprvu připadal divně psaný (takový strohý, formálně plochý), ale záhy si mě získal svojí temnou a tajemnou strunou. Chvílema jsem se skoro bál. Lékař Erik Maria Bark pomáhá komisaři Joonovi Linnovi s případem vyvražděné rodiny a pro objasnění případu nakonec kývne na využití hypnózy, na kterou je velkým odborníkem, ale kterou kdysi za dramatických okolností pověsil na hřebík. Zatímco v první polovině se děj knížky nádherně zamotává (velmi zajímavá je hlavně retrospektivní pasáž), od chvíle, kdy začne děj směřovat k rozřešení, vysoko nastolená laťka výrazná klesá. I kdybych prominul autorovi hollywoodský závěr (nedělejte si iluze, že temný severský thriller skončí špatně), nemůžu mu odpustit, že nadějný potenciál v podobě narušených postav Barkovi staré hypnotické skupiny, nechá ležet ladem. Jak je to na začátku krásně  složitý, tajemný a zapletený, tak je to na konci přímočarý, zjednodušený a nereálný. Škoda...

Ovšem čte se to samo, to je bez debat!

 

Karel Plíhal

Email Tisk PDF
Po necelých dvou letech zavítal do KV opět Plíhal se svým křehkým vystoupením. Pokud si přečtete zápis z minulého koncertu, tak máte zhruba představu o tom letošním. Opět zahrál uprostřed týdne, přednesl celou řadu nových básní a zahrál pár nových písní ze stále jen připravovaného alba Vzduchoprázdniny. Zlaté vlásky mu zářily, prsty po kytaře jezdily, nazvučení bylo opět dokonalé. Asi jedinou velkou změnou oproti předchozímu koncertu v Husovce byl fakt, že tentokrát mistr vystoupil v divadle. A bez problémů ho vyprodal.
Bohužel můj zážitek byl narušen nepříjemnou kolizí kultury se sportem, v době koncertu totiž hrála Plzeň sedmej rozhodující mač proti Zlínu. Takže jsem po většinu dělil svou pozornost mezi Karla a přímý přenos hokeje  (pochválen budiž samsung galaxy s, datový tarif a aplikace CT4 pro android). Plzeň nakonec vyhrála 4:2, takže jsem si zbytek Plíhalova vystoupení mohl užít s příjemným pocitem vítězství.
 

Lucrezia Borgia

Email Tisk PDF
Kladně hodnocený muzikál bych na svém osobním žebříčku zařadil někam po bok Tajemství, ze kterého si vůbec nic nepamatuju. I nadále u mě vede Krysař následovaný Jesusem, a to zejména díky výborné hudbě a muzikálnosti obou zmíněných kusů. Lucrezia mě na první poslech neohromila, snad jen při jednom sólu Ivy Marešové se dostavilo mnou tolik milované mrazeníčko. Absenci chytlavých motivů ale rozhodně nedávám za vinu autoru hudby Maláskovi, myslím, že záměrem režiséra a choreografa (Libor Vaculík) byl povšechný mocný dojem na diváka, takže na nějaké jednoduché melodie nezbylo v celkové monumentálnosti místo. Texty od Kopty jsou OK, možná mi na pár místech nesedly moderní rýmy a slova do historického kontextu muzikálu.
Celý článek...
 

Stieg Larsson - Milénium

Email Tisk PDF

Pominuli všeobecnou profláknutost severské trilogie, velmi mě oslovil životní pech autora. Odevzdat budoucí bestseller nakladateli a umřít na infarkt, to fakt naštve. Pokud jste ty tři slavný bichle ještě nečetli, tak nepokračujte v louskání týdle minirecenze. Asi se mi nepovede napsat to bez náznaků děje.

Celý článek...
 

Prokletý ostrov (Shutter Island)

Email Tisk PDF
Ano, ano, ano. Po předlouhé době film, ke kterému nemám výhrad. A to včetně konce, který byl ve stylu Asimovovy Nadace a říše - po poslední větě se mi ještě drahnou dobu proháněli po zádech mraziví mravenci. To, že jsem v půlce tohodle mysteriózního thrilleru trefil rozuzlení mi tentokrát ani trochu nevadilo, klidně to mohlo všechno dopadnout úplně jinak. Režisér Martin Scorsese je tradičně chválen za dokonalou formální stránku, atmosféra, kamera, střih, hudba, zvuk, všechno do sebe parádně zapadá. Taky jsem se utvrdil, že mám rád filmy s flashbackama. I na Prokletém ostrově si jich hlavní hrdina (výborný DiCaprio coby detektiv, který pátrá po uprchlé chovankyni psychiatrické léčebny) užije dost a dost.
 


Strana 9 z 15

Dojmy a postřehy


Právě připojeni - hostů: 46