horovi.info

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Nabít a zabít (Lucky Number Slevin)

Email Tisk PDF
Opět a znovu jsem se přesvědčil, že nejlepší filmy jsou ty, o kterých člověk v životě neslyšel, a které předem neznevýhodňuje přehnaným očekáváním. Onehdá tuhle svižnou konverzační gangsterku promítali na ČT1 a mě napadlo ji nahrát. Udělal jsem dobře, po velmi dlouhé době film, který mi sedl po všech stránkách. A ponejvíce se o to nezasloužilo ani hvězdné obsazení (i když Bruce mam fakt rád), ani akční scény, alébrž trochu překvapivě dialogy (i monology). Chvílemi rozehrávali herci konverzační koncert ve stylu komedií Woodyho Allena (teda vlastně nejsem velkej fanda Allenových filmů, takže předchozí větu si možná spíš myslim, než vim), určitě tomu hodně nahrál vybroušený překlad i perfektní český dabing. Trochu zamotaný děj, ale bez nějakých extra vybroušených rozmotávaček - tady se možná dalo udělat víc.
 

Miloň Čepelka - Příliš mnoho pohřbů aneb Když květiny promluví

Email Tisk PDF
Herec Divadla Járy Cimrmana je překvapivě plodným pisálkem. Autor řady básnických sbírek, textů k písním, televizních i rozhlasových her i filmového scénáře se ve své druhé próze (ta první mu vyšla s velkým zpožděním kvůli cenzuře za přílišné erotično) líčí rodinnou ságu rodu Dojáčků. Útlá knížka se dá přečíst "na ex", přes dosti pochmurnou atmosféru vyznívá vesele. Takové lehounké čtení.
 

David Lodge - Pravda někdy bolí

Email Tisk PDF
Na zadní straně českého vydání je psáno: "Autorův bestseller, novela Pravda někdy bolí, je erotická satira z intelektuálního prostředí. Mňo... nedělejte si zbytečné iluze. Novelka je opravdu útlá, takže se asi ani objektivně nemohla rozkošatit do nějakého nelinéárního děje. V kostce jde o to, že novinářka Fanny napíše hanlivý článek o scénáristovi Samovi, ten požádá kamaráda spisovatele Adriana, aby jí to vrátil. Což se ovšem tak úplně nepovede, neb to celé zkomplikuje Adrianova žena Eleonora. Vše v konci přebije úplně jiná událost. Tak a máte děj a radši si přečtěte autorovu daleko větší srandu - Svět je malý.
 

Ray Bradbury - Ilustrovaná žena

Email Tisk PDF
Těšil jsem se na sci-fi povídky, ale nedočkal jsem se. Snažil jsem se pátrat po originálu, ale kniha je zřejmě pouze českým výběrem dvaatřiceti Bradburyho povídek. A osobně si myslím, že se z dílny tohoto povídkářského mistra dal sestavit poutavější sborník. Každopádně mě trochu překvapilo, že autor nepíše výhradně sci-fi, drtivá většina povídek měla pouze takový lehký nádech tajemna a nereálna (a to mě asi nejvíc zklamalo). Některé povídky se mi zdály vyloženě dobré, jiné mnohem méně. Svým neuceleným charakterem mi ale kniha umožnila udělat něco, čeho se obvykle snažím vyvarovat - před jejím dočtením jsem se pustil do jiné.
 

Roháči

Email Tisk PDF
Sokolovské kulturní léto přilákalo v úterý 12.7. na staré náměstí loketskou kapelu Roháči. Kdysi dávno jsem měl na kazetě dvě jejich písničky, takže jsme s Baruškou vyrazili za kulturou. Možná víc proto, že jsme toho času bezdětní, než pro nějaký velký nadšení. Koncert se ale kapele nadmíru vydařil, hráli skoro dvě hodiny a bylo co poslouchat. Dvě kytary, basová kytara (v klasickém tvaru, to jsem snad ještě neviděl), dvě zpěvačky (+flétny, rytmy a jednou ságo) a vynikající foukací harmonika. Hodně vícehlasů (takové ty táhlé, dynamikou napěchované žalmanovské sbory; kromě basáka zpívali všichni), taky mě zaujalo časté a pro Roháče asi typické střídání rytmických poloh mezi slokou a refrénem. Fakt moc pěkný poslouchání. Občas si střihli song laděnej do jazzu a blues, to to pak pěkně odsejpalo. Dobrý bylo i mluvený slovo kapelníka Ríši Melichara, navíc ze všech členů kapely sálalo, že to jsou hodný lidi. S Baruškou jsme sice výrazně snižovali věkovej průměr publika, ale ať si. Jo a svítilo sluníčko a v Koruně točili výbornýho Rychtáře. Takže já vlastně ani nemohl bejt nespokojenej...
 


Strana 10 z 15

Dojmy a postřehy


Právě připojeni - hostů: 31